Son dönem böbrek yetersizlikli çocuklarda sol ventrikül fonksiyonları ve karotis intima media kalınlıkları
Left ventricular functions and carotid intima media thickness in children with end-stage renal disease
- Tez No: 194636
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
balGiriş ve amaç: Son dönem böbrek yetersizlikli (SDBY) hastalarda ölümlerin ensık nedeni kardiyovasküler komplikasyonlardır. Bu çalışmada, SDBY'liçocuklarda kalp fonksiyonlarını ve karotis intima-media kalınlıklarını incelemeyiamaçladık.Yöntem: Çalışmaya 39 diyaliz (15 hemodiyaliz ve 24 periton diyalizi) hastası veaynı yaş ve cinsiyetteki 17 sağlıklı çocuk alındı. Doppler ekokardiyografi veyüksek rezolüsyonlu ultrason ile değerlendirildiler.Bulgular: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, SDBY'li hastaların ortalama E/Aoranı daha düşük ve kIMK daha yüksekti. Ayrıca, hastaların izovolemikgevşeme zamanı (IVRT) ve yavaşlama zamanı (DT) anlamlı olarak dahauzundu. Periton diyalizi (PD) hastalarına göre, hemodiyaliz (HD) hastalarınınortalama E/A oranı daha düşük ve hs-CRP düzeyi daha yüksekti. ?Univariate?analizde hem E/A oranı hem de kIMK bir çok değişkenle ilişkili bulundu.Regresyon analizinde, E/A oranındaki azalmada SVK (p=0,043) ve hemoglobindüzeyinin (p=0,015); kIMK artışında diyastolik kan basıncı yüksekliğinin(p=0,035) en önemli bağımsız risk faktörleri olduğu belirlendi.Sonuçlar: SDBY'li çocuk ve ergenlerde diyastolik fonksiyon bozukluğunun veaterosklerozun birçok nedeni vardır. Bu hastalarda kardiyovasküler hastalıklarınönlenmesi veya geriletilebilmesi için hipertansiyon ve aneminin daha iyi kontroledilmesi gerekir. Çocuklarda periton diyalizi tedavisinin sol ventrikül diyastolik1fonksiyonlarının daha iyi korunabilmesi açısından hemodiyalize üstün olduğunuöne sürebiliriz.2
Özet (Çeviri)
CivilibalBackground and aim: Cardiovascular complications are the most frequentcause of death in patients with end-stage renal disease (ESRD). In this study,we aimed to investigate cardiac functions and carotid intima-media thickness(cIMT) in children with ESRD.Methods: This study included 39 children and adolescents undergoing dialysis(15 hemodialysis and 24 peritoneal dialysis) and 17 age- and sex-matchedhealthy subjects. They were assessed with conventional Dopplerechocardiography and high-resolution ultrasonography.Results: Compared with the control subjects, ESRD patients had lower meanmitral E/A ratio and higher mean cIMT. ESRD patients also had significantlylonger isovolumetric relaxation time and deceleration time than the healthychildren. The mean E/A ratio was lower and hs-CRP was higher in patients onhemodialysis (HD) than in peritoneal dialysis (PD) patients. The mean E/A ratioand cIMT were associated with several variables. Stepwise linear regressionanalysis, left ventricular mass index (p=0,043) and hemoglobin (p=0,015) turnedout to be independent variables for predicting diastolic dysfunction (reduced E/Aratio), and a significant predictor of cIMT was indexed DBP (p=0.035).Conclusions: The causes of diastolic dysfunction and atherosclerosis aremultifactorial in children and adolescents with ESRD. Better management ofhypertension and anemia may be priorities for prevention or improving1cardiovascular disease in these patients. The technique of PD has someadvantages as a renal replacement therapy by preserving left ventriculardiastolic functions as compared with HD.2