Egzersiz davranışını geliştirmede ve sürdürmede teorilerüstü model temelli girişimlerin değerlendirilmesi
The evaluation of interventions based on transtheoretical model in adoption and maintenance of physical activity
  1. Tez No: 194635
  2. Yazar: SEMRA AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA BAYIK TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırma, yetişkinlerde ?Teorilerüstü Model?e dayalı hemşirelik girişimlerinin egzersiz davranışlarını geliştirmeye yönelik etkisinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiş, tek grupta, öntest-sontest desenli, zaman dizisi tasarımlı, yarı deneysel bir izlem araştırmasıdır. Araştırmanın evrenini Ocak-Ağustos 2008 tarihleri arasında Manisa Türk Telekom Müdürlüğü merkez birimlerde görev yapan 120 idari personel oluşturmuştur (n=53). Veriler, bağımlı grupta t testi, Friedman testi ve Wilcoxon İşaretli Sıra testi, ve One Way Anova analizi ile değerlendirilmiştir.Girişim uygulanmadan önce, bireylerin sosyo-demografik özellikleri, TM kapsamında egzersiz değişim aşaması, değişim süreçleri ölçeği, öz-etkililik ve karar verme dengesi ölçeğine ilişkin bilgiler anket uygulamasıyla toplanmıştır. Ön izlem sonrası bireylere, ?Teorilerüstü Model? temelli bireysel danışmanlık girişimi uygulanmış, girişiminden 1 ay, 3 ay ve 6 ay sonra izlemler devam etmiştir. Bireylerin yaş ortalaması 38.17± 8.22'dir. Bireylerin ön izlem, 2. izlem, 3.
Özet (Çeviri)
The study design is a quasi-experimental interventional study, which was conducted in a single group with pre-test and post-test follow-up designThe research group was chosen by random sampling (n=53). The data analysis was done by using Statistical Package for Social Sciences version 15.0. The numerical and percentage values of the individual socio-demographic data of the pre- and post-program comparison was done by for the paired samples t-test. Statistical analyses the comparison of changes of the individual?s scores in the time duration and the comparison between the scales for the time change (in the 6 month follow-up period) was evaluated by variance analyses. The data on individual?s socio demographics, the stages of change in the context of Transtheoretical Model, process of change, self-efficacy, decisional balance, was collected by questionnaires before interventions (pre-test). Thereafter, the individual?s counseling was given to the participants. The follow-up evaluation continued at the first, third, and sixth months. The mean age of the participants was 38.17± 8.22.