Kalça kırığı ameliyatlarında hastaların mortalitesi ve morbiditesi üzerine etkili faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
In this study,retrospectively,we aimed to evaluate the factors had a role in the morbidity and mortality of the patients operated for hip fracture
- Tez No: 194642
- Danışmanlar: PROF.DR. SAFFET KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETBu çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinde 1 ocak 2000 ile1 ocak 2005 tarihleri arasında kalça kırığı sebebiyle öpere edilen hastaların mortalite ve morbi-ditesine etki eden faktörleri retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık.Kalça kırığı nedeniyle ameliyat edilmiş olan,yaşları 42-100 arasında 108 hastanın dosya-sı çalışma kapsamına alındı.Tüm hastaların tıbbi kayıtları daha önce doldurulmuş standartformların retrospektif incelenmesiyle elde edilmiştir.Hastalarımızm yaş ortalaması 64,39+/-s15,38 dir.Vakaların 87 tanesi kadm(%93), 21 tanesi erkektir(%7).Hastalarımızda operasyon öncesinde en sık rastlanan hastalıklar hipertansiyon,diabetesmellitus ve romatoid artrittir.Hasta verilerine uygulanan lojistik regresyon(gerileme) analizi sonucunda mortaliteyibelirleyen en önemli faktörün, kırık öncesinde var olan yandaş hastalıklar olduğunu ortayakoyduk.Çalışmamızda ölen hastaların ASA sınıflandırmasının analizinde mortalite oranlarıASA 2,3 ve4 için sırasıyla %1.7 ,%7 , %40 olarak hesaplanmıştır.Çalışmamızda değerlendirdiğimiz 108 hasta içinde ameliyat sonrasında görülen en sıkkomplikasyon deliryumdur.Ayrıca solunum güçlüğü ve yara enfeksiyonu sık görüldü.İleri yaş mortalitenin bir diğer belirleyicisi olarak karşımıza çıkmaktadır.Çalışmamız-da operasyon sonrası ilk 30 günde meydana gelen 6 ölüm vakası analiz edildiğinde 7,8 ve9.dekadlar için sırasıyla %2,7-%6 ve%25 olarak hesaplanmıştır.Aynı hastaların 18 aylık mor-talite oranları ise %17 olarak saptanmıştır.Sonuç olarak, çalışmamızda kalça kırığı nedeniyle öpere edilen hastaların mortaliteve morbiditesi üzerine seçilen anestezi yönteminin direkt olarak etkisi olmadığını,mevcutpatoljiye eşlik eden yandaş hastalıkların ve ileri yaşın etkili olduğu sonucuna vardık.47
Özet (Çeviri)
SUMMARYin this study, retrospectively, we aimed to evaluate the factors had a role in themorbidity and mortality of the patients operated for hip fracture between 1 January 2000 and1 January 2005 in the Cerrahpaşa School of Medicine, University of İstanbul.108 patients, with an age range between 42 and 100, operated for hip fracture wereenrolled into the study.The documetation of ali patients were analyzed retrospectively, byusing standart forms fûlled formerly.The median age of the patients is 64,39 +/-s 15,38. 87 patients were female (%93)and 21 (%7) were male.The most frequent accompanied diseases seen in our patients were Hypertantion,Diabetes Mellitus and Rhomatoid Arthritis.As a result of the logistic regretion analysis of the data, we found the accompanieddiseases to be the most important factor in mortality. The mortality rates of the dead patients(of the patients who did not survive) for ASA 2, 3 and 4 were % 1.7, % 7 and % 40,respectively.The advanced age was identified as another determinant for mortality. in the analysisof 6 patients died in 30 days followng the operation mortality rates for the 7, 8 and 9 decadeswere % 2,7; % 6 and %25 respectively. With a median of 18 months the mortality rates werecalculated%17.We identified the anesthetetic method having no impression on mortality rates.Delirium was found the most frequent complication among the 108 patients.Difficulties in breathing and wound infection were the other seen frequent complications.Conclusion: Accompanied diseases and advanced age are the important factor in themortality of the patients operated for hip fracture. Anesthetical method has no impact onmortality.Formal permission was taken from the ethical committee48