Radyasyon enteriti oluşturulmuş sıçanlarda amifostin (ethyol) maddesinin barsak anastomozu üzerine etkisi
The effect of amifostine (ethyol) on bowel anastomosis on radiation enteritis induced rats
  1. Tez No: 194643
  2. Yazar: CENGİZHAN ŞAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET FAİK ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZETKolorektal kanserlerde preoperatif radyoterapi adjuvan tedavi olarak artansıklıklarla uygulanmaktadır. Operasyon sonrası erken ve geç sürelerde çeşitlioranlarda komplikasyonlar bildirilmiştir. Deneysel çalışmalarda radyasyonun yaraiyileşmesini geciktirdiği ve bu etkinin doza bağımlı olduğu gösterilmiştir (8).Bu çalışmada preoperatif 5. günde uygulanan radyoterapinin ve radyoterapilikolon anastomozuna amifostinin anastomoz iyileşmesi üzerine etkileri araştırıldı. Buamaçla 30 adet Wistar cinsi dişi sıçanlar, her birinde eşit sayıda (n=10) denek içerenüç gruba ayrıldı. Grup I, kontrol grubu olup sadece kolon anstomozu uygulandı. GrupII, preoperatif 5.gün 800 rad abdominopelvik ışınlamayı takiben kolon anastomozuuygulandı. Grup III, amifostin+radyoterapi grubu, radyoterapi öncesi 200mg/kgamifostin verildi ve ikinci grupta olduğu gibi radyoterapi sonrası kolon anastomozuuygulandı.Postoperatif 5. günde sakrifiye edilen deneklerde anastomoz iyileşmesi;patlama basıncı, hidroksiprolin düzeyi ve histopatolojik sonuçlarla değerlendirildi.İstatistik değerlendirme için ANOVA yöntemi kullanıldı ve p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARYPreoperative radiotherapy in colorectal cancer is being used as an adjuvanttherapy with increasing frequency. Postoperative complications in early and lateperiods in various ratios are reported. In experimental studies, it is shown thatradiation has a delaying effect on wound healing and this effect is dose-dependent(8)In this study, the effect of the radiation given preoperative on the fifth day andthe effect of the amifostine on the healing of the irradiated colonic anastomoses areinvestigated. 30 female Wistar rats are divided randomly into three groups equally(n=10). Group I, control group, performed only a colonic anastomose. Group II,performed a colonic anastomose after given a 800rad abdominopelvic irradiation onthe fifth day of preoperation. Group III, amifostine+radiation group, rats were givenamifostine at a dose of 200mg/kg prior to radiation and after that like in the secondgroup after the irradiation a colonic anastomose is performed.On the postoperative the fifth day all the rats were sacrificed and the healingof anastomosis is measured with bursting pressure, hydroxiproline levels andhistopathologic evaluations. Statistical analysis were expressed by analysis ofvariance (ANOVA) test and p0.05).