Glutamin ve parsiyel hidrolize guar gum'ın deneysel radyasyon enteriti oluşturulmuş ratlarda protektif etkisi ve sonuçları
Protective effect and results of glutamine and partially hydrolyzed guar gum on rats with experimental radiation enteritis
- Tez No: 727355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CEM ERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: ÇalıĢmamızın amacı glutamin, parsiyel hidrolize guar gam ve kombine glutamin ile parsiyel hidrolize guar gam formunun deneysel radyasyon enteriti oluĢturulmuĢ ratlarda etkisinin histopatolojik, immünohistokimyasal ve biyokimyasal ölçümlerle değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Ortalama ağırlıkları 220-280 gram olan 64 adet Wistar albino türü rat çalıĢmada kullanıldı. Ratlar 8 gruba ayrıldı, 1. gruba sadece su, 2. gruba sadece glutamin, 3. gruba sadece parsiyel hidrolize guar gum, 4. gruba glutaminle birlikte parsiyel hidrolize guar gum, 5. gruba sadece radyoterapi, 6. gruba radyoterapi ile birlikte glutamin, 7. gruba radyoterapi ile birlikte parsiyel hidrolize guar gum, 8. gruba da radyoterapi ile birlikte glutamin ve guar gum verildi. Tüm ratlar birinci, yedinci ve onuncu gün tartıldı. Onuncu günde ratlar sakrifiye edilerek kilo değiĢimi, gaita kıvamları, terminal ileumlarındaki biyokimyasal, histopatolojik ve immünohistokimyasal parametreler değerlendirildi. Gruplar arası farklılıklar istatistiksel olarak karĢılaĢtırıldı. Bulgular: Bütün gruplar kript boyu, villus yüksekliği, kript apsesi varlığı, konjesyon, intraepitelyal lenfoid infiltrasyon, gaita kıvamı, myeloperoksidaz, malondialdehit, kaspaz-3 yüzdesi ve tumor necrosis factor alpha ortalamaları açısından karĢılaĢtırıldığında istatistiksel anlam görüldü (p0,05). Yapılan ikili karĢılaĢtırmalarda kontrol grubu ile radyasyon enteriti oluĢturulmuĢ grup arasında biyokimyasal, histopatolojik, immünohistokimyasal ve klinik parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı (p0,05). Sonuç: Parsiyel hidrolize guar gum, glutamin ve kombine tedavinin, radyasyon enteriti üzerinde protektif etkisi olmadığı sonucuna ulaĢılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the effects of glutamine, partially hydrolyzed guar gum and combined glutamine and partially hydrolyzed guar gum form in rats with experimental radiation enteritis by histopathological, immunohistochemical and biochemical measurements. Materials and Method: 64 Wistar albino rats with an average weight of 220-280 grams were used in the study. 1st group only took water, 2nd group only took glutamine, 3rd group only took partially hydrolyzed guar gum, 4th group took partially hydrolyzed guar gum with glutamine, 5th group took only radiotherapy, 6th group took radiotherapy with glutamine, 7th group took radiotherapy with partially hydrolyzed guar gum and 8th group took radiotherapy, glutamine and guar gum. Partially hydrolyzed guar gum was given with radiotherapy, and glutamine and guar gum were given together with radiotherapy in the 8th group. All rats were weighed on the first, seventh and tenth days. On the tenth day, the rats were sacrificed and their clinical status, biochemical, histopathological and immunohistochemical parameters in the terminal ileum were evaluated. Differences between groups were compared statistically. Results: All groups were compared in terms of crypt length, villus height, crypt abscess, congestion, intraepithelial lymphoid infiltration, stool consistency, myeloperoxidase, malondialdehyde, caspase-3 percentage and tumor necrosis factor alpha mean, and statistical significance was observed (p0.05). In paired comparisons, there was a statistically significant difference between the control group and the group with radiation enteritis in terms of biochemical, histopathological, immunohistochemical and clinical parameters (p0,05). Conclusion: In our research, we‟ve come to conclusion that glutamine, partially hydrolyzed guar gum and combination therapy may not have a protective effect on radiation enteritis.