Agmatinin kindling epilepsi modellerindeki etkileri
Effects of agmatine on kindling epilepsy models
- Tez No: 194651
- Danışmanlar: PROF.DR. OKAN YILLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada imidazolin reseptörlerinin endojen ligandlarından biri kabul edilen agmatininepilepsi nöbet süreleri ve nöbet evrelerine etkisi araştırılmıştır.Çalışmamızda, epilepsi çalışmalarında en çok tercih edilen model olan ve insan epilepsine enyakın morfolojik ve kimyasal değişiklikler gösteren, bazolateral amigdala kindling modelikullanıldı. Deney hayvanı olarak her iki cinsiyetten Wistar Albino sıçanlar kullanıldı. Epilepsinöbetleri oluşturmak için bazolateral amigdalalarına elektrod yerleştirilmiş hayvanlara günlükelektrik uyarıları verildi. Uyarı sonrası oluşan nöbetlerin süreleri ve evreleri kaydedildi.Agmatinin epilepsi nöbetleri üzerindeki akut etkisini görmek için tamamen kindling oluşmuşhayvanlara 40, 80, 100 mg/kg dozunda Agmatin uygulandı. Nöbet öncesi ve sonrası, nöbetsüreleri ve nöbet evreleri karşılaştırıldı. Agmatinin epileptogenezdeki etkisini görmek için 80,100 mg/kg dozlarında kronik uygulanmasının ardından kindling oluşana kadar geçen zamaniçerisinde nöbet süreleri ve nöbet evreleri karşılaştırıldı.Agmatin akut etkisinin, nöbet süreleri ve nöbet evrelerine bir etkisi olmamıştır. Epileptogenezçalışmasında 100 mg/kg dozunda verildiğinde ard deşarj süresini uzatmış ve de nöbet evresiniyükselttiği görülmüştür.Sonuç olarak agmatinin bazolateral amigdala kindling modelinde akut etkisi yoktur. Kronikuygulaması sonucunda agmatin prokonvülsan etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, we investigated the effect of Agmatin which is accepted as imidazolinereceptors endogen ligand.In our study, we used basolateral amygdala kindling that one of the most favorable epilepsymodel and which posses similar morphological and chemical changes with human epilepsies.Wistar Albino rats were used in the experiments. In order to achieve epilepsy seizures, dailyelectrical stimulations were applied to their basolateral amygdala with an electrode. Afterstimulus, after discharge durations and seizure grades were recorded. To investigate 40, 80,100 mg/kg agmatine?s acute effect on seizures, prestimulus and after stimulus after dischargedurations and seizure grades were compared. To investigate 80, 100 mg/kg agmatine chronicapplications effect on epileptogenesis, in the period of time to reach kindled rats, afterdischarge durations and seizure grades were compared.All acute agmatin applications did not effected after discharge duration and seizure grade. Interms of effect on epileptogenesis rats which applied 100 mg /kg Agmatin increased the afterdischarge duration and increased seizure grades.As a result of this study agmatine?s acute application did not influenced seizure grade neitherafter discharge duration. After chronic application of agmatin 100 mg/kg dosage to investigateeffects on epileptogenesis, agmatine effected as proconvulsantly.