Serum ve semen magnezyum düzeyinin prematür ejakülasyonlu hastalardaki yeri
The role of serum and seminal plasma magnesium levels in premature ejaculation
  1. Tez No: 194689
  2. Yazar: TANER TANINMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Üroloji, Biochemistry, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETG R Ş-AMAÇ: Prematür ejakülasyon (PE) en sık görülen erkek cinsel işlevbozukluğudur. Etiyo-patogenezi üzerine görüş birliğine varılamamıştır.Bu çalışmada, PE şikayeti ile üroloji polikliniğine başvuran hastalarda vekontrol grubunda, serum ve seminal plazmadaki magnezyum değerleri tespitedilmiştir. PE olgularında alt üriner sistem semptomlarının ve sertleşmebozukluğunun varlığı ve derecesi saptanmış, kronik prostatit semptomlarının varlığıdeğerlendirilmiştir. PE nedeniyle oluşmuş cinsel tatminsizlik, ejakülasyonun kontroleksikliği ve bu durumdan duyulan sıkıntı alanlarını ayrı ayrı değerlendirmek vederecelendirmek amacıyla, her iki gruba ?Erken Boşalma ndeksi? doldurulmuş veskorlama yapılmıştır. Amacımız bu formun, prematür ejakülasyonlu hastaların öznelşikayetlerini değerlendirmedeki yerini araştırmaktır.Son olarak PE olgularımızın, demografik, sosyokültürel ve cinsel yaşantıözellikleri açısından, kontrol grubu ile karşılaştırılması da amaçlanmıştır.MATERYAL-METOD: Adnan Menderes Üniveritesi Üroloji Anabilim Dalıpolikliniğine başvuran, DSM IV kriterine göre prematür ejakülasyon şikayeti olan,çalışmanın dahil olma ve dışlama kriterlerine uyan, ardışık 35 hastanın ve kontrolgrubunun tamamından detaylı medikal ve cinsel öyküleri alındı. Hastalarınabdominal, genital organ ve rektal muayeneleri yapılıp, anal tonus ve bulbokavernözrefleksleri değerlendirildi. Her iki grubun kendi ifadeleri ile ?öznel IVELT?lerikaydedildi. Her iki gruba NIH/KPSI, IIEF, IPSS formu, ?Erken Boşalma ndeksi? (EB )ve cinsel işlevi etkileyen etkenlerle ilgili 70 soruluk bir anket dolduruldu. Ayrıcahastalardan vaginal penetrasyondan ejakülasyona kadar geçen süreyi (IVELT)kronometre ile 2 kez ölçmeleri ve bildirmeleri istendi. Eş zamanlı olarak kan vesemen örnekleri alındı. Tüm parametreler istatistiksel olarak analiz edildi.BULGULAR: Aralık 2006-Haziran 2007 arasında değerlendirmeye alınanolgulardan, prematür ejakülasyon grubunun yaş ortalaması ve ortaokul ve altı eğitimiolanların oranı istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı.Semen magnezyum değerleri (prematür ejakülasyonlu grupta 13,66 ± 12,76mg/dl, kontrol grubunda 20,52 ± 19,62 mg/dl) ve serum magnezyum değerleri (2,56± 0,37 mg/dl vs 2,54 ± 0,26 mg/dl) açısından gruplar arasında istatistiksel olarakanlamlı bir fark saptanmadı. Semen magnezyum değerleri ile IVELT ölçümleriarasında da anlamlı bir ilişki bulunmadı.4IPSS'in obstrüktif-irritatif alan semptomlarının ortalaması ve yaşam kalitesiskoru PE grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu.PE grubunun NIH/KPSI değerlendirmesinde, idrar şikayetleri istatistikselolarak anlamlı düzeyde artmış ve yaşam kalitesi bozulmuştu.Total IIEF ve IIEF-6 skorlarının PE grubunda istatistiksel olarak anlamlı düşükolduğu saptandı.Prematür ejakülasyon hastalarının, ?Erken boşalma ndeksi?nin cinsel tatmin,ejakülasyon kontrolü ve bu durumdan duyulan endişeyi değerlendiren alanlarınaverdikleri cevaplar skorlandığında, her alanda anlamlı artış gözlendi.PE grubunda IVELT ölçümleri ortalaması ile EB 'nin ejakülasyon kontrolünüdeğerlendiren alanı arasında negatif yönde, güçlü ve anlamlı bir ilişki vardı. Ayrıca,bu grup içinde cinsel memnuniyeti değerlendiren EB alanı ile ejakülasyon kontrolünüdeğerlendiren EB alanı arasında da pozitif yönde, orta derecede istatistiksel anlamlıbir ilişki gözlendi.Çalışmada prematür ejakülasyon hastalarda eğitim düzeylerinin düşük vegörücü usulü evliliklerin daha fazla olduğu saptandı. PE hastaları, eşlerindenistedikleri ölçüde yakınlık görmediklerini, ön sevişmeye yeteri kadar zamanayırmadıklarını ve eşlerinde orgazm sorunu olduğunu belirtmişlerdir. Prematürejakülasyon hastalarının eşlerinde de, eğitim düzeyinin daha düşük ve genç yaştaevliliğin daha sık olduğu saptanmıştır.SONUÇ: PE hastalarında serum ve semen magnezyum değerlerinde anlamlıfark saptanmamış, semen magnezyum değerleri ile IVELT ölçümleri arasında daanlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Kesin sonuçlara ulaşmak için yeni çalışmalara ihtiyaçduyulmaktadır.PE hastalarında IPSS ve NIH/KPSI skorları artmış, total IIEF ve IIEF-6 skorlarıazalmış ve yaşam kaliteleri kötüleşmiştir. PE hastalarının değerlendirilmesinde vetedavisinde alt üriner sistem semptomları, kronik prostatit varlığı ve sertleşmebozukluğu dikkate alınmalıdır.EB 'nin prematür ejakülasyon hastalarının öznel şikayetlerini değerlendirmedeve derecelendirmede kullanım alanı bulabileceği kanısına varılmıştır.Prematür ejakülasyona yaklaşımda, eşlerin değerlendirilmesinin de yararlıolacağı, hastaların demografik, sosyokültürel ve cinsel yaşantı özelliklerinin deönemli bilgiler sağlayacağı sonucuna varılmıştır.5
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF SERUM AND SEM NAL PLASMA MAGNES UM LEVELS NPREMATURE EJACULAT ONDr.Taner TanınmışINTRODUCTION-AIM: Premature ejaculation (PE) is the most frequent male sexualfunctional disorder. There is no consencus about the etiopathogenesis.In this study, serum and seminal magnesium levels were detected in patients who admittedto urology outpatient with PE and in control group. Index of Premature Ejaculation was filledout to both group and scorred to evaluate and degree the sexual dissatisfaction, the deficiencyof ejaculation control and the areas of distress caused by PE. Our aim is to search the place ofthis form in the evaluation of the subjective complains of the patients with PE.Finally, the comparison of patients with PE and the control group about the demographic,sociocultural and sexual life characteristics is also aimed.MATERIAL-METHOD: Detailed medical and sexual history is taken from the controlgroup and from 35 patients who have admitted to Adnan Menderes University Department ofUrology with the complain of premature ejaculation which compliance the DSM IV criteria.Abdominal, genital system and rectal examination, anal tonus and bulbocavernosus reflexevaluation were performed. Among both group, NIH/KPSI, IIEF, IPSS forms and a surveyabout ?Index of Premature Ejaculation? and the reasons effecting sexual function were filledout. Also, subjective and for twice chronometric intravaginal ejaculation latent time (IELT)were recorded. Simultaneously, serum and semen samples were obtained. All the results wereevaluated statistically.RESULTS: Among the patients who were evaluated between December 2006-June 2007,the mean age and the rate of education below high school were detected higher in the groupwith PE.There was no statistically significance in semen magnesium levels (PE 13,66 ± 12,76mg/dL, control group 20,52 ± 19,62 mg/dL) and in serum magnesium levels (2,56 ± 0,37mg/dL vs 2,54 ± 0,26 mg/dL) among both groups. No significant relation was found in serummagnesium levels and IELT measurements.Total IPSS and score of life quality were significantly higher in PE group. Among thisgroup, in the evaluation of NIH/KPSI scores urinary symptoms were significantly increasedand quality of life got worse. Total IIEF and IIEF-6 scores were signicantly decreased in PEgroup.When the answers of the PE patients to areas of sexual satisfaction, ejaculation controland distress in Index of Premature Ejaculation were scored, significant increase was observedin all areas.Significantly, negative relation was detected between mean IELT and ejaculation controlarea in Index of Premature Ejaculation. Also, in this group, statistically significant relationwas found between sexual satisfiaction area and ejaculation control area.CONCLUSION: No statistically significance was detected in serum and semenmagnesium levels and no significant relation was found between serum magnesium levelsand IELT measurements in patients with PE. To reach definite results, further investigationshave to be performed.In patients with PE, IPSS and NIH/KPSI scores were increased, total IIEF and IIIEF-6scores were decreased and the quality of life got worse. In the evaluation and treatment ofpatients with PE, low urinary tract symptoms, presence of chronic prostatitis and erectiledisfunction have to be considered.Index of Premature Ejaculation can be used in patients with PE to evaluate and to degreethe subjective complains.In the approach of PE, evaluation of the partners can be useful and demographic,sociocultural and sexual life characteristics can provide important information.