Astımlı yetişkin hastalarda serum leptin, IFN-gamma, IL-4, IL-10, nitrik oksit konsantrasyonları ve solunum fonksiyonları arasındaki ilişkiler
The relationship between respiratory function tests and serum leptin, IL-4, IL-10, IFN-gamma levels and plasma nitric oxide concentrations in asthmatic adults
- Tez No: 194688
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ALTINIŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETASTIMLI YET ŞK N HASTALARDA SERUM LEPT N, IFN-gama, IL-4, IL-10,N TR K OKS T KONSANTRASYONLARI VE SOLUNUM FONKS YONLARIARASINDAK L ŞK LERDr.Mustafa YILMAZAstım, hava yollarının kronik inflamatuvar hastalığı olarak kabuledilmektedir. Astımda Th1/Th2 lenfositleri arasındaki denge Th2 lenfositlerilehine değişmiştir. Çalışmamızda, astımlı yetişkin hastalarda solunum fonksiyontestleri ile serum leptin, IL-4, IL-10, IFN-gama düzeyleri ve plazma nitrik oksitkonsantrasyonları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık.Çalışma kapsamına, klinik olarak astım tanısı alan 32 hasta, hasta grubuolarak; astım ve başka bir akut veya kronik hastalığı olmayan 32 sağlıklı kişi dekontrol grubu olarak alındı. Tüm olgularda solunum fonksiyon testleri spirometreile ölçüldükten sonra rutin biyokimya testleri ve leptin, IL-4, IL-10, IFN-gamadüzeylerini saptamak için antikoagülansız tüpe, nitrik oksit düzeyini saptamakiçin heparinli tüpe kan alındı. Rutin biyokimya analizleri hemen yapıldı; diğeranalizler için ayrılan serum/plazma analiz gününe kadar -85 santigrad derecedesaklandı. Serum leptin, IL-4, IL-10, IFN-gama düzeyleri ELISA yönteminikullanan ticari kit ile, plazma nitrik oksit konsantrasyonun göstergesi olaraknitrit+nitrat konsantrasyonları HPLC ile ölçüldü. SPSS 13.0 programındabilgisayara girilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi, t-test ve Pearsonkorelasyon testi ile yapıldı.Kontrol grubunda FEV1 ve FVC ile leptin arasında pozitif korelasyon(sırasıyla r=0,443 p=0,005 ve r=0,440 p=0,013) bulunurken hasta grubundaFEV1 ile leptin arasında negatif korelasyon (r=-0,366 p=0,043) bulundu. Serumleptin düzeyi kadınlarda erkeklere göre anlamlı olarak yüksek (p=0,000)saptandı. Plazma nitrit+nitrat düzeyi hasta grubunda kontrol grubunda göreanlamlı olarak düşük (p=0.012) bulundu.Bulgularımız, astımda hava yollarında oluşan inflamasyonun sistemiketkilerinin olabileceğini, bu etkilerin öngörüsünde leptin ve nitrik oksitdüzeylerinin yararlı belirteçler olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.75
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE RELAT ONSH P BETWEEN RESP RATORY FUNCT ON TESTS ANDSERUM LEPT N, IL-4, IL-10, IFN-gamma LEVELS AND PLASMA N TR COX DE CONCENTRAT ONS N ASTHMAT C ADULTSDr.Mustafa YILMAZAsthma is accepted as a chronic inflammatory disease of the airwayepithelium. In asthma, balance between Th1/Th2 lymphocytes is changed infavour of the Th2 lymphocytes. In this study, it was aimed to investigate therelationship between respiratory function tests and serum leptin, IL-4, IL-10,IFN-gamma levels and plasma nitric oxide concentrations.In this study, 32 clinically asthma diagnosed patients were taken as apatient group and 32 healthy individuals as a control group. For themeasurement of leptin, IL-4, IL-10, IFN-gamma and nitrite+nitrate,serum/plasma of blood samples ware separated and kept in -85 centigradedegree until the day of measurement. Respiratory function tests for each casewere carried out with spirometer, serum leptin, IL-4, IL-10, and IFN-gammalevels were measured with a commercial kit that uses ELISA, plasma nitrite andnitrate levels detected with HPLC. Data were analysed with SPSS 13.0software, t-test and Pearson correlation applied where appropriate.In control group, there was a positive correlation between leptin levelsand FEV1 and FVC with the value of r=0,443 p=0,005 and r=0,440 p=0,013respectively, where as in patient group, there was a negative correlationbetween leptin levels and FEV1 with the value of r=-0,366 p=0,043. Serumleptin levels were significantly higher in women compared to men, p=0,000. Inpatient group, plasma nitric oxide levels were significantly lower compared tothe control group, p=0,012.These findings suggest that, airway inflammation may have systemiceffects in asthma so that leptin and nitric oxide levels might be usefulparameters to detect these systemic effects.76