Kedi ve köpeklerde akut spinal kord travmalarında meloksikamın etkinliğinin klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of the effectiveness of meloxicam in acute spinal cord trauma in cats and dogs
  1. Tez No: 883065
  2. Yazar: DİLRUBA PERVAZ ALTUNYUVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Akut spinal kord yaralanması, travmadan sonra şekillenen sekonder hasar ile progresif bir patofizyolojik süreç izleyen ve günümüzde sıklıkla karşılaştığımız bir sinir sistemi patolojisidir. Klinik bulgulara neden olan nörodejeneratif olayları durdurmak ve ikincil nöronal hasarı azaltmak amacıyla çeşitli medikal tedavi seçenekleri araştırılmaktadır. Ulusal Akut Spinal Kord Hasar Çalışmaları (NASCIS) sonucunda metilprednizolonun; travma şekillendikten sonraki ilk üç saat içinde kullanılması durumunda yararlı etkilerinin olduğunu; ancak travmadan 8 saat sonra uygulanmasının pnömoni, immunsupresyon, sekonder enfeksiyon, sepsis gibi ciddi komplikasyonlara neden olduğu ve motor fonksiyonlarda yeterli iyileşme sağlamadığı bildirilmiş; bu süreçte kullanımını önerilmemiştir. Yapılan birçok farklı deneysel çalışma sonucunda ise, akut spinal kord yaralanmasında non-steroid antiinflamatuar ilaçların (NSAİİ) fonksiyonel iyileşme sağladığı bildirilmiştir. Çalışmamızda akut spinal kord travması şekillenmiş olgularda bir NSAİİ olan meloksikamın klinik etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasının materyalini güçsüzlük, sallantılı yürüyüş (ataksi), yürümede zorluk, paraliz, boyun veya bel ağrısı şikayetleri ile getirilen ve akut spinal kord travma tanısı konulan 25 kedi ve 25 köpekten oluşan 50 olgu oluşturdu. Muayene ve takipler nörolojik muayene, Teksas Spinal Kord Hasar ve Modifiye Frankel Skorlama Sistemi skalaları ile gerçekleştirildi, olguların Manyetik Rezonans Görüntülemeleri (MRG) 1.5 Tesla gücündeki MR cihazları tercih edildi. Dekompresyon, redüksiyon ve mekanik stabilizasyona gerek duyulmayan, operatif tedavi seçeneğini kabul etmeyen, sistemik hastalık, çoklu travma veya sekonder komplikasyonlar sebebiyle operatif girişime uygun olmayan olgular deney; analjezi ve genel bakım harici uygulama yapılmayan olgular ise kontrol grubuna dahil edildi. Olguların ilk muayene verileri 0. gün olarak değerlendirilerek, her iki gruptaki olgulara 3, 7, 14 ve 30. günlerde de skor değerlendirilmesi ve nörolojik muayene yapıldı. Deney grubundaki kedilere 0,1 mg/kg, köpeklere ise 0,2 mg/kg dozunda meloksikam enjeksiyonu yapıldı ve tedavi süresince 24 saatte bir olmak üzere tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Acute spinal cord injury is a nervous system pathology that follows a progressive pathophysiological process with secondary damage occurring after trauma, which is encountered frequently. Various medical treatment options are being investigated in order to inhibit neurodegenerative events that cause clinical findings and reduce secondary neuronal damage. As a result of the National Acute Spinal Cord Injury Studies (NASCIS), it was stated that methylprednisolone has beneficial effects if used within the first three hours after the trauma occurs; however it has been also reported that methylprednisolone application 8 hours after trauma can cause serious complications such as pneumonia, immunosuppression, secondary infection, and sepsis and does not provide sufficient improvement in motor functions and its use is not recommended after that period. As a result of several different experimental studies, it has been reported that non-steroidal anti-inflammatory drugs also can (NSAIDs) provide functional recovery in acute spinal cord injury. Our study aimed to evaluate the clinical effectiveness of meloxicam, an NSAID, in cases with acute spinal cord trauma. The material of the thesis study consisted of 50 cases, 25 cats and 25 dogs with complaints of weakness, wobbly gait (ataxia), difficulty in walking, paralysis, cervical or lumbal pain and diagnosed with acute spinal cord trauma. Examinations and follow-ups were performed with neurological examination, Texas Spinal Cord Injury Score and Modified Frankel Scoring System scales, and 1.5 Tesla MRI devices were preferred for Magnetic Resonance Imaging (MRI) of the cases. Cases that did not require decompression, reduction and mechanical stabilization, did not accept the operative treatment option, and were not suitable for operative intervention due to systemic disease, multiple trauma or secondary complications were included in the experimental group. The cases which no treatment other than analgesia and supportive treatment were applied were included in control group. The first examination data of the cases were evaluated as day 0, and score evaluation and neurological examination were performed on the cases in both groups on days 3, 7, 14 and 30. Meloxicam injection was administered to cats in the experimental group at a dose of 0.1 mg/kg and to dogs at a dose of 0.2 mg/kg, and it was repeated every 24 hours during the treatment.