Hastaya bakım veren sağlık çalışanlarının ağrı kontrolünde uyguladıkları girişimlerin değerlendirilmesi
The evaluation of implations for pain control done by health staff caring the patient
  1. Tez No: 194701
  2. Yazar: BEHİYE DENİZ BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LÜTFİYE (PİRBUDAK) ÇÖÇELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Anesthesiology and Reanimation, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Arastırma Gaziantep Üniversitesi Sahinbey Arastırma ve Uygulama Hastanesi'nde çalısan hemsirelerin agrı kontrolündeki rolünü belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Subat ? Nisan 2007 tarihleri arasında hastanede çalısan tüm hemsireler örnekleme alındı. Veri toplama aracı olarak arastırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve agrı azaltma yöntemleri anketi kullanıldı. Elde edilen niceliksel verilerin karsılastırılmasında, normal dagılım gösteren parametrelerin gruplar arası karsılastırmalarında Tek Yönlü Varyans Analizi (One- Way Anova testi) ve farklılıga neden olan grubun tespitinde Tukey HSD kullanıldı; iki gruba göre degerlendirmelerde ise Bagımsız gruplarda t testi (Student t testi), kullanıldı. Niteliksel verilerin karsılastırılmasında ise Ki-Kare testi kullanıldı. Agrıyı azaltma yöntemleri anketi toplam puanı degerlendirildiginde, hemsirelerin % 34.7'si agrı azaltma yöntemlerini çok iyi biliyor; % 57.8'i iyi biliyor ve % 7.5'i ise biliyor seklinde tespit edildi. Agrıyı azaltma yöntemleri anketi alt gruplarını kapsayan sorular ve bu sorulardan aldıkları ortalama puanlara göre; bilgi yönetimi puanının en yüksek bulundugu, bunu agrıyı degerlendirmenin takip ettigi; en düsük puana sahip alt grubun ise fiziksel rahatlıgın saglanması puanı oldugu belirlendi. Arastırmada elde edilen sonuçlar dogrultusunda, egitim durumundan kaynaklanan farklılıkların azaltılması için egitim durumu standartlastırılması, hemsirelik okullarında agrı ve agrı kontrolü konularına daha çok önem verilmesi önerilerinde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
This research has been can?ned out in Sahinbey Research and Intervention Hospital in order to define the roles of nurses in postoperative pain controlling. All nurses working in the hospital during the dates between February- April, 2007 has taken part in the study. As data collecting tools, questionnaire prepared by the author and the pain lessening scale has been used.One-Way_Anova Test has been applied for the comparison of quantitive data, and the parameters- among groupsthat shows normal distribution: TUKEY HSD has been used to determine the group causing to differences ; as evaluating both group, T Test (Stundent T Test) is used for Independent Group, and Ki-Square Test is used to compare the quantative data. In the total score classification of the scale of methods to lessen the pain, %34.7 knows the methods to lessen the acute pain very well, % 57.8 knows well, %7,5 knows according to points nurses get from the tests. On having a look through the questions including sub-groups of the scale of methods to lessen pain; the highest point belonging to the knowledge management is followed by pain evaluation, and maintaining the physical comfort is determined as the sub-group that has the lowest point.