Enfekte total diz protezlerinde iki aşamalı revizyon yapılan hastalarda orta ve uzun dönem sonuçlar
Mid and long term two-step revision outcomes of patients with infected total knee arthroplasty
- Tez No: 194706
- Danışmanlar: PROF.DR. YAMAN SARPEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Mart 2000 ? Aralık 2005 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim'dalında enfekte total diz artroplastisi nedeniyle değerlendirilen hastalardan tedavi yöntemi olarak iki aşamalı revizyon seçilen hastaların orta ve uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi ve literatürle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hasta dosyaları retropektif olarak incelenmiş son muayeneleri tekrarlanmıştır. 27 hasta çalışmaya alınmıştır. 27 hastanın hepsine iki aşamalı revizyonun birinci aşama ameliyatı yapılmış; ikinci aşama ameliyat ise 22 hastaya yapılmıştır. Kalan 5 hastaya -hasta istekleri- ile artrodez uygulanmıştır. Hastalarımıza enfeksiyon tanısı koyarken dizin klinik muayenesi, eritosit sedimentasyon hızı (ESR), C reaktif protein(CRP), beyaz küre (BK) değerleri, sintigrafi, aspirasyon, peropaeratif alınan kültür sonuçları değerlendirilmiştir. Laboratuvar parametreleri ayrıca enfeksiyon takibinde de kullanılmıştır. Hastalar preopertif ve postoperatif olarak Amerikan diz cemiyetinin klinik ve fonksiyonel skorlama sistemine göre değerlendirilmiştir Bulgular: Hastalarımızın ortalama yaşı 66,09'dur. Hastalarımızın 21'i kadın, 6'sı erkektir. Hastalarımızın 3'ünde erken, 17'sinde geçikmiş, 7'sinde geç enfeksiyon tespit edilmiştir. Ortalama takip süresi iki aşamalı revizyon yapılanlar için 55,5 ay, artrodez yapılanlar için 43,8 aydır. Preoperatif klinik skor 36,59 iken postoperatif 72,55'e; fonksiyonel skor preop 38,86 iken postop 65,91'e çıkmıştır. Ortalama fleksiyon derecesi preoperatif 38,86° iken postoperatif 101,82°; ortalama fleksiyon kontraktürü preoperatif 2,95° iken postoperatif 0,91° olarak bulunmuştur. Tüm hastalarımızın revizyon öncesi döneme göre ağrı düzeyleri azalmış, yürüme mesafeleri artmıştır. Sonuç: Sonuç olarak enfekte total diz protezlerinde iki aşamalı revizyon yapılan hastalarımızın orta ve uzun dönem sonuçları : enfeksiyonu eredike etmede , radyolojik değerlendirmeler olarak ve postoperatif klinik ve fonksiyonel skorlar olarak literatürle uyumlu bulunmuştur. Vakalara daha standartize ve sistematik yaklaşarak başarı oranı arttırmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Instruduction: The aim of this study is to evaluate the middle-long term outcomes of patiens who underwent two-step revision for infected total knee arthroplasty at Çukurova University Orthopaedics and Travmatology Department between March 2000 ?December 2005. Materials and Methods: 27 patients were included in this study. The cases were evaluated retrospectively with their last physical examinations in the follow up. Twostep revision arthroplasty were performed to 22, and arthrodesis after the first step to the remaining 5 patients due to their preferences. Physical examination, erythrocyte sedimentation rate, c-reactive protein level, white-blood cell count, scintigraphy, aspiration and culture results were evaluated for the diagnosis of infection. Laboratory parameters were also used for following-up the infection. Patients were evaluated according to the American Knee Society?s clinical and functional scoring system Results: The mean age was 66,09. Twenty-one patients were male and six were female. Three of 27 patients had early infection, 17 had delayed infection and seven had late infection. Mean follow-up was 55,5 months in two-step revison group and 43,8 months in arthrodesis group. Clinical and functional scores raised up from 36.59 and 38,86 to 72,55 and 65,91 respectively. Mean flexion degree raised up from 38,96° to 101,82° postoperatively, and mean flexion contracture degree regressed from 2,95°, to 0,91° postoperatively. Pain was decreased postoperatively and walking ranges were extended after revision in all cases. We compared our outcomes with the published studies. Discussion: Eventually, our outcomes were the similar with the literature in terms of eradication of infection, radiological evaluation, clinical scores and functional scores for middle-long term follow-up period. Better results may be achieved by optimized processes and systematic approach