Enfeksiyon nedeniyle iki aşamalı revizyon diz protezi yapılan hastalarda orta dönem sonuçlarımız
Our mid-term results in patients who underwent two-stage revision knee arthroplasty due to infection
- Tez No: 406641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK AKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalında enfekte diz protezi tanısı alan ve tedavi yöntemi olarak iki aşamalı revizyon diz protezi yapılan minimum 2 yıl takip süresi olan hastalar çalışma grubu olarak seçildi. İki aşamalı revizyon diz protezi yapılan hastaların orta dönem klinik ve radyolojik sonuçları araştırıldı. 22'si kadın 9'u erkek olan hastaların ortalama yaşı 68,78 yıl (34- 89) olup ortalama takip süreleri 60,5 ay (26-82) idi. Hastaların son kontrolleri Diz Cemiyeti Klinik ve Radyolojik Değerlendirme Sistemine göre yapıldı. Diz cemiyeti klinik ve radyolojik değerlendirme sistemine göre diz skoru iki aşamalı revizyon yapılan hastalarda preoperatif 35,43 puandan postoperatif 83,27 puana, fonksiyon skoru ise 34,97 puandan 77,34 puana yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
The study group selected was patients who underwent two step revision knee arthroplasty with a diagnosis of infected knee prosthesis in Ufuk University Faculty of Medicine Department of Orthopedics and Traumatology and had a follow-up period of two years. Middle term clinical and radiological outcomes of patients with two stage revision knee arthroplasty were investigated. The mean follow-up period was 60,5 (26-82) months and mean age was 68,78 years (34-89) of 22 female and 9 male patients. Final evaluation of the patients was carried out according to Knee Society Clinical and Radiological Evaluation System. According to the knee society clinical and radiological evaluation system, in patients undergoing two stage revision, the knee score was raised from preoperative 35,43 points to postoperative 83,27 points and function score was raised from 34,97 to 77,34 points.