N-terminal probrain natriüretik peptit düzeylerinin konjestif kalp yetersizliği ve akciğer kaynaklı solunum sıkıntısı olan infant ve çocukların tanı ve izlemindeki önemi
The value of serum NT-proBNP levels in the differential diagnosis and follow-up of congestive heart failure and respiratory distress due to pulmonary etiologies in infants and children
- Tez No: 194705
- Danışmanlar: PROF.DR. BİRSEN UÇAR, PROF.DR. ZÜBEYİR KILIÇ, PROF.DR. ÖMER ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Solunum sıkıntısı (dispne) hem kalp yetersizliginin hem de akciger hastalıklarının bir bulgusudur. Tedavisi birbirinden farklı olan bu iki durumun ayırımının hızla yapılması çok önemlidir. Kardiyak bir hormon olan N-terminal pro-brain natriüretik peptitin (NT-proBNP) eriskinlerde dispnenin kardiyak nedenlerinin akcigerle ilgili nedenlerinden ayırımında kullanılması ile ilgili çok sayıda çalısma olmasına ragmen, çocuklarda yapılmıs çalısmalar son derece azdır. Bu çalısmanın amacı; solunum sıkıntısı ile basvuran çocuklarda NT-proBNP'nin kalp yetersizligi ile akciger kaynaklı solunum sıkıntısının ayırımında, kalp yetersizligi olan hastalarda tedaviye yanıtın degerlendirilmesinde ve akciger hastalıklarının kalp yetersizligi ile komplike olup olmadıgının belirlenmesinde kullanılıp kullanılamayacagını arastırmaktır. Kasım 2005-Mayıs 2007 tarihleri arasında Eskisehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisine solunum sıkıntısı ile basvuran, yasları 1 ay-17.5 yıl arasında degisen toplam 76 hasta çalısmaya alındı. Hastaların 41'inde konjestif kalp yetersizligi, 35'inde ise akciger hastalıklarına baglı solunum sıkıntısı bulguları vardı. Konjestif kalp yetersizligi olan hastaların 25'inde kalp yetersizligi kalp hastalıgına, 16 hastada ise akciger hastalıgına baglı gelismisti. Kontrol grubu olarak kalp ve akciger hastalıgı olmayan 32 olgu alındı. NT-proBNP düzeyi çalısılmak üzere venöz kan örnegi alındı. Çalısma grubundaki tüm hastalara basvuru anında Ross skorlaması yapıldı ve ilk 24 saat içinde ekokardiografik inceleme ile sol ventrikül sistolik fonksiyonları degerlendirildi. Basvuru anında alınan serum NT-proBNP düzeyi kalp yetersizligi olan hastalarda akciger hastalıgı olan hastalardan ve kontrol grubundan yüksek idi (p0.05). Akciger hastalıgı sırasında kalp yetersizligi gelisen hastaların NT-proBNP degerleri kalp yetersizligi olmaksızın akciger hastalıgı olan olgulardan belirgin olarak yüksek idi (p0.05). Çalısmamızda NT-proBNP'nin çocuklarda kalp yetersizligine baglı dispnenin akciger nedenli dispneden ayırımında, kalp yetersizliginde tedaviye cevabın degerlendirilmesinde, kalp yetersizligi ile komplike olmus akciger hastalarının belirlenmesinde ve kalp yetersizliginde prognozun tahmininde güvenle kullanılabilecegi sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Respiratory distress (or dyspnea) is a symptom of both pulmonary disease and heart failure. Because the treatment of the two conditions are different, early differential diagnosis is very important. Although there are a lot of articles investigating whether NT-proBNP could be used as a marker for differentiating cardiac or pulmoner etiologies of dyspnea in adults, the studies including children are scattered. The aim of this study is to determine whether NT-proBNP can differentiate cardiac or pulmonary etiologies of dyspnea and if NT-proBNP can be used for evaluating the effect of treatment in children with heart failure and for detecting severe pulmonary diseases which are complicated with heart failure. Seventy-six children between 1 month-17.5 years old with dyspnea who admitted to Pediatric Emergency Department of Medical Faculty Eskisehir Osmangazi University from November 2005 to May 2007 were enrolled for this study. Fourty one patients had heart failure and 35 patients had dyspnea due to pulmonary disease. Twenty-five patients had heart failure due to heart disease and 16 patients had heart failure caused by pulmonary disease. Thirty-two children who had neither lung nor heart disease were included as a control group. Serum samples were collected for NT-proBNP analysis. Ross scoring was made for all children in the study group on admission. Left ventricular systolic functions of the patients were evaluated by echocardiography within the first 24 hours. Serum NT-proBNP levels were significantly higher in children with heart failure than in children with pulmonary disease and control grup (median levels 7 321pg/ml, 241 pg/ml and 87.71 pg/ml, respectively; p0.05).