Gastroözofagiyal reflü nedeniyle laparoskopik nissen rosetti fundoplikasyonu yapılan hastaların uzun dönem sonuçları
Long term outcome of laparoscopic nissen rossetti fundoplication for the treatment of gastroesophageal reflux disease
  1. Tez No: 194711
  2. Yazar: TUGAN TEZCANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKMEL TEZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu tezin amacı gastroözofagiyal reflü nedeniyle yapılan laparoskopik Nissen-Rossetti fundoplikasyonun uzun dönem sonuçlarının semptomların kaybolması, yaşam kalitesi gibi subjektif ve patolojik asit reflünün ortadan kalkmasının objektif olarak gösterilerek değerlendirilmesidir.Gereç ve Yöntem: Ocak 2003 ? Haziran 2006 tarihleri arasında gastroözofagiyal reflü nedeniyle laparoskopik Nissen Rossetti fundoplikasyon yapılan 32 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif ve postoperatif dönemde hastalara subjektif olarak semptomlar, yaşam kalitesi (Gastroesophageal reflux-Health related quality of life index) ve 24 saat pH monitorizasyonu yapılarak sonuçlar değerlendirildi.Bulgular: Hastaların median postoperatif izlem süresi 28 ± 7.92 (16?52) aydı. Postoperatif dönemde preoperatif döneme göre yaşam kalitesinin anlamlı olarak arttığı (p = 0.001) ve DeMeester skorlarının anlamlı olarak azaldığı (p = 0.001) görüldü. Hastaların çoğunda görülen postoperatif disfajinin yaşam kalitesine belirgin olarak etkilemediği görüldü.Sonuç: Gastroözofagiyal reflü cerrahi tedavisinde laparoskopik Nissen Rossetti fundoplikasyonun uzun dönemde patolojik reflüyü önlediği, semptomları kontrol altına aldığı ve yaşam kalitesindeki iyileşme sağladığı görülmüştür. Bu sonuçlarla laparoskopik Nissen Rossetti fundoplikasyonun başarılı ve etkili bir yöntem olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis is to evaluate the long term outcome of the laparoscopic Nissen Rossetti fundoplication for the treatment of gastroesophageal reflux disease in terms of the relief of symptoms, quality of life and prevention of pathologic acid reflux. Material and Method: Thirty two patients who underwent laparoscopic Nissen Rossetti fundoplication for the treatment of gastroesophageal reflux disease between the dates of January 2003 and June 2006 were included in this thesis. The long term outcome was assessed by subjectively comparing the preoperative and postoperative symptoms and Gastroesophageal reflux-Health related quality of life index. As an objective assessment of the pathological reflux, patients underwent 24 hour pH monitorization in the preoperative and postoperative period. Results: The median postoperative follow-up period for the patients was 28 ± 7.92 (16-52) months. A significant increase was observed in the quality of life scores in the postoperative period when compared to the preoperative period (p = 0.001) and the DeMeester scores decreased significantly (p = 0.001). The postoperative dysphasia was observed even in the long term in most of the patients, without having an important effect on the quality of life. Conclusions: In the treatment of gastroesophageal reflux disease, laparoscopic Nissen Rossetti fundoplication is an effective and successful method in achieving the desired outcome such as preventing pathological reflux, relieving the symptoms and improving the quality of life in the long term.