Normal spontan vajinal doğum ve sezaryenin anal sfinkter üzerine olan etkisinin manometrik yöntem ile değerlendirilmesi ve perine uzunluğu ile anal sfinkter hasarı derecesinin ilişkisi
The manometric evaluation of the effect of normal spontaneous vaginal delivery and cesarean delivery on the anal sphincter and the relationship between perineal lenght and anal sphincter injury
- Tez No: 194728
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY NAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda normal spontan vajinal doğum ve sezaryen doğum sonrası hastalarda gelişen anal sfinkter fonksiyonlarındaki değişiklikleri antepartum ve postpartum dönemde anal manometri ölçümleri ile değerlendirilmesi ve bu değerlerin hastaların perine uzunluğu ile karşılaştırmayı amaçladık. Tasarım: Çalışmamız klinik bir çalışmadır. Çalışma Yeri: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Gastroenteroloji kliniklerinde gerçekleştirildi. Katılımcılar: Çalışmamıza 120 adet gebe hasta dahil edildi. Girişim: Hastalarımıza antepartum dönemde ve postpartum dönemde anal manometri ölçümleri uygulandı ve hastaların perine uzunlukları değerlendirildi. Bulgular: Hastaların antepartum ve postpartum dönemdeki anal manometri değerleri karşılaştırıldı. Normal spontan vajinal doğum yapan ve sezaryen doğum yapan hastaların postpartum Maksimum Anal Resting Pressure (MARP) ve Maksimum Anal Squeeze Pressure (MASP) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is define anal sphincter function in patients after normal spontaneous vaginal delivery and cesarean delivery by evaluating antepartum and postpartum anal manometric measurements, then comparing these results with each patients perineal length. Design: This study is a clinical study. Setting: The study was performed at Gazi University Medicine Faculty Department of Obstetrics and Gynecology and Gastroenterology clinics. Participants: One hundred twenty pregnant patients were included in this study. Intervention: Anal manometric measurements were performed on all patients in both the antepartum and postpartum period and evaluation perineal lenght. Main Outcome Measures: Antepartum and postpartum anal manometric values were compared. As a result, patients who had undergone normal spontaneous vaginal delivery or a cesarean delivery did not show significantly reduced Maximum Anal Resting Pressure (MARP) and Maksimum Anal Squeeze Pressure (MASP) values.