Üst gastrointestinal sistem helicobacter pylori infeksiyonlarında CagA ve VagA gen verlığının spesifik IgA üzerindeki etkisi
The effect of caga and vaca gene on producing of specific IgA in helicobacter pylori infection the upper gastrointestinal system
  1. Tez No: 194729
  2. Yazar: MURAT MAHLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
D…nya n…fusunun yarıdan fazlasında infeksiyon yapan, b…y…k oranda işg…c… vemaliyet kaybına yol aƒan Helicobacter pylori, gastrointestinal sistemin inflamatuvarinfeksiyonlarından kalp damar hastalıklarına, otoimmun hastalıklardan kansere kadaretken patojen olduğu ispatlanan veya suƒlanan „nemli bir bakteridir. Bu bakteri ile…lkemizde ve yurtdışında ƒeşitli prevalans, patojenite ve aşı araştırmaları iƒin ƒalışmalaryapılmaktadır. Biz de b„lgemizdeki suşlarla yaptığımız ƒalışmada hem epidemiyolojik„zelliği, hem de …st gastrointestinal sistem H. pylori infeksiyonlarında bakterininpatojenliğinden sorumlu olan genlerden vacA ve cagA varlığını araştırarak,organizmanın buna verdiği immun yanıtı değerlendirdik. Burada varolan patojenitenin„zellikle bu bakterinin eradikasyonu i…in yapılan aşı …alışmalarına ne oranda etkidebulunabileceğini araştırdık.Gaziantep €niversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Gastroentero-loji Bilim Dalına ƒst GIS şikayetleriyle başvuran ve endoskopiyle non ƒlser dispepsi,gastrit, gastro„zefajial reflƒ, mide ƒlseri, duodenal ƒlser ve gastrik karsinoma „n tanısıkonan 154 hasta …alışmaya alındı. Hastaların epidemiyolojik „zellikleri anket formu iledeğerlendirildi. Hastalardan endoskopi ile biyopsi „rnekleri ve periferik ven„z kanalındı. €re nefes testi ile H. pylori pozitifliği araştırıldı. €re nefes testi pozitif 96hastada polimeraz zincir reaksiyonu ile 16S rRNA, vacA ve cagA gen b„lgelerivaraştırıldı. Aynı zamanda bu hastaların serumlarından spesifik H. pylori IgA'nınseviyeleri ELISA y„ntemiyle araştırıldı.Elde edilen sonuƒlar H. pylori infeksiyonunda yaş, cinsiyet, hastalık ilişkileri, ila…kullanımı ile ilişki, aile i…i ge…iş hakkında istatistiki bilgiler sağlamış, b„lgemizdeinfeksiyonun prevalansı hakkında bilgi vermiştir. H. pylori infeksiyonundapatojeniteden sorumlu ƒok sayıda fakt„r olduğu, bunlardan „zellikle vacA genininvarlığının „nemli bir infeksiy„z fakt„r olduğu g„sterilmiş, vacA ve cagA genlerininbirlikteliğinin IgA …retimini daha iyi tetiklediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
H. pylori which is an important pathogen, is the cause of more than half of worldpopulation and it is also the reason of great loss of work, labor force and cost and it isproved to be or accused of being the efficient pathogenic of diseases fromgasrointestinal system inflammatory infectious to cardiological diseases, fromautoimmune diseases to cancer. There are many investigations about this pathogen onthe prevalence, pathogenity and vaccine in our country and in the world. In our study,we analyzed the immune response of organism by searching the existence of vacA andcagA genes that are the cause of pathogenic character of H. pylori in the infection ofupper gastrointestinal tract and of its epidemiological characteristics. We researchedthat how the existence of patogenicity affects the vaccine studies that developed for theeradication of this bacterium.One hundred fifty four patients were included taken from Gaziantep University,Medical Faculty Hospital, Department of Gastroenterology and whom they were pre-diagnosed as non-ulcer dyspepsia, gastro-esophageal reflux, ulcer, duodenal ulcer andgastric carcinoma by endoscopy. The epidemiological characteristics of patients wereevaluated by questionnaire. Biopsy materials and peripheral venous blood samples frompatients were collected. Being positive or not samples of H. pylori was determined byviiurea-breath test. In the 96 patients who had positive for urea-breath test, 16 s rRNA,vacA and cagA genes were researched using the PCR. In the meantime, level of H.pylori specific IgA was researched in the serum by ELISA method. The results wereprovide information about age, sex, relation with chronic diseases and drug using andstatistical information about domestic transition and give information about theprevalence of infectious in our region. It was determined that there are many factors thatare the cause of patogenity of H. pylori infectious and especially the existence of vacAgene is an important infectious factor and IgA production is triggered by thetogetherness of vacA and cagA genes.