Sporda menajerlik,menajerlikte proje hazırlama ve pazarlama
Management in sport project preparation and marketing in management
  1. Tez No: 194760
  2. Yazar: MEHMET SEVKET SALMANKURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİYE BASARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZETSPORDA MENAJERL K,MENAJERL KTE PROJE HAZIRLAMA VE PAZARLAMABu çalışmanın amacı; spordaki menajerlik kavramlarını, çeşitlerini,menajerlikteki proje hazırlama ve pazarlama şekillerini inceleyerek, gelecektekiuygulamalar için önerilerde bulunmaktır.Tanımları, tarihçesi, çeşitleri açıklanan menajerlik proje hazırlama ve projeuygulama hakkında araştırma yapılmış ve menajerliğin konumu analizedilmiştir.Menajerlik pazarlama biçimine örnek teşkil edicek 1 araştırmanınsonuçları da burada verilmiştir. Araştırmanın evrenini zmit Yahyakaptansemtinde yaşayan 300 kişi teşkil etmiştir.Deneklere 11 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Sonuçlar N ve % olarakdeğerlendirilerek tablolaştırılmıştır.Sonuçta; Menajerliğin birçok alanda uygulandığı; antrenör menajer,sporcu menajerliği, kulüp menajerliği, idari menajerlik, organizasyonmenajerliği, olimpiyat oyunlarındaki menajerlik çeşitlerinin bulunduğu,reklamın pazarlamada etkili olduğu, spor pazarlamasında da; deneklerinçoğunun , yoğunlukla hafta sonları olmak üzere, hobi olarak spor yapmayahazır oldukları belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Spor, menajerlik, proje, pazarlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMANAGEMENT IN SPORTPROJECT PREPARATION AND MARKETINGINMANAGEMENTThe aim of this work is to review the terminology of managing at sports andits types, how to prepeare a Project at managing and marketing types and somake suggestions for future applications.The research for project application and project preperation of managingwhose description, history types explained has been done and the sitvation ofmanaging ahs been analysed.The results of 1 research are given here which is a sample for managingmarketing type. This survey was carried out with 300 people living in KocaeliYahya Kaptan District.A survey that consisted total 11 questions was performed to people. Theresults are shown as charts evalvated N and %.Result was; Managing is applicated in many various branch, trainermanager, sports manager, club manager, managerial-manager, organisationmanager and the types of managing at Olympic Games, thar advertising is alsoimportant at marketing and so at sports marketing the applicants at this surveywere ready to make sports especially at weelends.Key Words : Sports, managing, project, marketing