Piramidal yöntemle tekrar yüklenme yönteminin voleybolcularda maksimal kuvvet gelişimine etkisinin karşılaştırılması
The comperations of the volleyball players max strenght development by using pyramidal method and repetition method
  1. Tez No: 194762
  2. Yazar: YEZDAN CİNEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı, maksimal kuvvet antrenman yöntemlerinden tekrar yüklenmeyöntemi ve piramidal yüklenme yöntemlerinden hangisinin voleybolcuların üst ekstremiteperformansında daha etkili olduğunu tespit etmektir. Çalışmaya (yaş ortalaması; 22,18 ± 1,7)8'erli iki gruptan toplam 16 erkek voleybol oyuncusu katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcularaktif olarak voleybol sporu ile uğraşan fakat özel kuvvet antrenmanına tabii tutulmamışsporculardan seçilmiştir.Bu çalışmada sporcuların yaş, boy, vücut ağırlığı, antropometrik ölçümleri (üstekstremite uzunlukları ve alt ekstremite uzunlukları) ile bench press ve shoulder pressaletlerinde maksimal kuvvet ölçümleri tek tekrar metoduna göre belirlenmiştir. Bu değerleristatistiksel yönden karşılaştırılmıştır. Sporcuların yaş, boy, vücut ağırlığı, alt ve üstekstremite uzunlukları ve antrenman öncesi bench press ve shoulder press ölçümleri arasındaanlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE COMPERATIONS OF THE VOLLEYBALL PLAYERS MAX STRENGHTDEVELOPOMENT BY USING PYRAMIDAL METHOD AND REPETITIONMETHODThe purpose of this study was to investigate the comparisons of the volleyball players?max strenght developments by using pyramidal method and repetition method. Totally 16male volleyball players (age mean; 22,18 ± 1,7), in two groups of 8 each, have participated inour study. The participant players have been chosen from the ones who are actively engagedin volleyball but not subjected to any, special power strenght trainings before.In this study, the participants? age, height, weight, antropometric measurements (thelenghts of upper and lower extremity) and the max strenght measurements were determinedwith one repetition method carried on bench press and shoulder press machines. These valueswere compared statistically. There was no significant differences between the age, height,weight, lower and upper extremity lenghts and pre-test of bench and shoulder pressmeasurements (p>0,05).