Maksimal tekrar ve artırmalı yüklenme metodlarının spor yapmayan 19-21 yaş grubu erkek öğrencilerin bacak birim kuvvetine etkisi
The Impact at maximal repeat method and pyramid pressure method on unit power of legs between 19-21 age group not doing any sports
- Tez No: 79708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
55 ÖZET Bu çalışmayla en yaygın birim kuvvet geliştirme yöntemleri arasında yer alan artırmalı yüklenme yöntemiyle, maksimal tekrar yönteminin etkileri araştırıldı. Denekler Polis Akademisinde öğrenim gören ve hiç bir spor branşı ile uğraşmayan toplam 36 erkek öğrenci arasından seçildi. Önce tüm gruba 2 haftalık genel güç gelişimini hedefleyen ön hazırlık çalışması yaptırıldı.58 Daha sonra, homojen bir yapıya sahip olan grub, rastgele 18'er kişilik iki grubu ayrıldı. Antropometrik ölçüm metodlanna göre, boy, ağırlıkları (kg), sıçramaları vücut yağ yüzdeleri (Bacak supscapula) mm., sırt kuvvetleri ölçümleri yapılarak kaydedildi İki gruptan birisine artırmalı yüklenme (pramidal) yöntemiyle hazırlanan antrenman programı, diğerine ise maksimal tekrar yöntemine göre hazırlanan antrenman programı 8 hafta süresince haftada 3 gün uygulandı. Bu çalışmada esas kas kütlesi olarak bacak ekstansörleri (quadriceps femoris) hedeflendi; 8 haftalık çalışma sonucunda tekrar deneklerin ölçümleri yapıldı. Deneklerden elde edilen verilerin istatistiki analizi t-testi ile yapıldı. 8 haftalık antrenman programı sonucunda; deney grubunun vücut ağırlıklarında ilk ölçüme göre fark oluşmakla birlikte maksimal tekrar yöntemi daha anlamlı bulundu (FC=621,0510>FT=3,63) (PO.05). Sıçrama kuvveti için deney gruplarının sıçrama değerlerinde birinci ölçüme göre daha anlamlı yönde gelişme kaydedildi ve maksimal tekrar yöntemi artılmalı yüklenme yöntemine göre daha anlamlı gelişti (F =1100,9081>F =3,63) (P FT =3.63 olarak bulunduğundan uygulanan yöntemlerin aynı etkiyi gösterdiği tespit edildi ve yöntemler arasında anlamlı fark oluşmadı.56 Deneklerin sırt kuvvetlerinin ölçümlerinde ise, yine uygulanan yöntemlerin etkili olduğu görüldü ancak anlamlı fark oluşmadı (FC=1958,9081>FT=3,63). Deneklerin bacak kuvveti üzerinde maksimal tekrar yöntemi ve artılmalı yüklenme yöntemlerinin her ikisinin etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In this study, effects of maximal repeat method and pyramid pressure method is searched carefully.which are taken place in the most popular strengthening techniques. Different two groups Police Academy's students are choosen. Both of the groups' students are at the age of 19-21 and they never join sports activities except compulory phisical education lesson at the academy. In the beginning, the groups made presecional strenghening exercises for fontnight.After that, 36 male students were shared in two teams by chance.At the same time, we measured weight jumping, rate of body fat num, backstreng of those 36 students. The first group used pyramid method, the other used maximal repeat method for their training program during the 8 weeks. They were trained 3 days per week (Quadriceps femoris) leg muscle groups have been used as the main subject and got new measurements at the and of 8 weeks. T-tests had been done with statistic analysis of those measurements. At end of the 8 weeks programmes, some impendent differences weer seen on their weights. Especially, maximal repeat method indicated better figures and there was a considerable development at the jumping maximal repeat methods by having better results. With showing the some effects rate of bodyfat (mm) dercased dramatically Forcxample, At legs (FC=306,7989>FT=3,63) supscapula rate of fat (Fc = 569,5552> FT = 3,63). This implied that both methods are effective (PO.05). These methods are also effective at the back streng. (FC=3,631958,9081>FT=) leg-power (FC=2254,8594>FT=3,63), but to look up average difference vector, maximal repeat method has (X= 43.389 kg.) increase and prymid method has ( X = 27.944 kg.) increase (PO.05). Finally according to the results of tests, it is clear that maximal repeat method is more effective than pyramid method for mainstreng training.