Panik bozukluk ve major depresyonlu olgularda nitrik oksit ve lipid düzeylerinin ilişkisi
The relation of nitric oxide and lipid levels in panic disorder and major depression patients
  1. Tez No: 194791
  2. Yazar: BEYZA TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. LEVENT SEVİNCOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
PAN K BOZUKLUK VE MAJÖR DEPRESYONLU OLGULARDA N TR KOKS T VE L P D DÜZEYLER N N L ŞK SBeyza TOPALOĞLUÖZET:AMAÇ:Bu uzmanlık tezinin amacı;1) Panik bozukluk (PB) ve major depresyon (MD) hastalarında NO düzeyininhastalık şiddeti ile ilişkili olup olmadığını,2) Her iki hastalık grubunda NO düzeyleri ile lipid metabolizması arasında negibi bir ilişki olabileceğini,3) MD ve PB tanısı için NO'nun bir belirteç olup olamayacağını araştırmaktır.YÖNTEM:Çalışmaya herhangi fiziksel hastalığı ve ilaç kullanımı olmayan 19 PB, 26 MD, 26sağlıklı kontrol (SK) olmak üzere toplam 71 kişi alınmıştır. Hasta ve kontrolgruplarından aç karna lipid ve NO düzeylerini değerlendirmek üzere kan alınmış veklinik ölçekleri uygulanmıştır.BULGULAR:PB, MD ve SK grupları arasında cinsiyet, yaş, kan lipid düzeylerinde anlamlıistatistiksel farklılık bulunmamıştır. NO düzeyleri için gruplar arası istatistiksel olarakanlamlı olmayan bir fark bulunmuştur (p= 0.06). NO düzeyleri sağlıklı kontrollerde,her 2 gruptan daha yüksek bulunmuştur. PB, MD ve SK gruplarının hiçbirinde lipiddüzeyleri ile NO düzeyleri arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmamıştır.SONUÇ:Lipid düzeylerinde her 3 grupta anlamlı olarak farklılık saptanmamıştır. Ortalama NOdüzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaşmasa da sağlıklı kontrollerde MDve PB gruplarından daha yüksek bulunmuştur (p=0.06). SK ve hasta gruplarındakiNO düzeylerindeki farklılığın değerlendirilebilmesi için geniş örneklemlerde yapılanbaşka çalışmalara gereksinim olduğu düşünülmüştür. Lipid ve NO düzeyleri ile MD,PB ve SK'de çeşitli klinik alt ölçekler arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. NO ve lipiddüzeylerinin ayırıcı belirteç olmaktan çok hastalık semptomlarıyla ilişkili olduğunugöstermiştir. Çalışmamızda her 3 grupta da NO ve lipid düzeyleri arasında bağlantıkurmayı sağlayabilecek bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
THE RELATION OF NITRIC OXIDE AND LIPID LEVELS IN PANIC DISORDER ANDMAJOR DEPRESSION PATIENTSBeyza TOPALOGLUSUMMARY:PURPOSE:The purpose of this study is to determine;1. whether there is a relation between Panic Disorder (PD) and Major Depression (MD)disease levels and Nitric Oxide (NO) levels,2. the relation between NO levels and lipid methabolism in PD and MD patients,3. whether if NO could be an indicator for PD and MD diagnosis.MATERIALS:Seventy one people who were physically healthy and had no previous history of drugmedication enrolled in our study. Three groups were formed comprising 26 MD, 19 PD and26 healthy controls. Preprandial serum lipid and NO levels and clinical psychiatric tests wereperformed for all candidates.RESULTS:Age, sex and serum lipid levels had no statistically significant differences in between thegroups. Control group (CG) NO levels were higher compared to other groups but this was notstatistically significant (p=0.06). In neither group, there was no significant relation betweenlipid and NO levels.CONCLUSION:Lipid levels had no significant difference in all of the groups. In healthy controls NO levelsseemed to be higher compared to PD and MD groups. Larger study groups are needed tosupport this data statistically. Lipid and NO levels showed correlation with some of theclinical psychiatric rating tests. This finding points out that lipid and NO levels are notspecific indicators of the diseases but they are in relation with some of the symptoms of thediseases. Neither groups showed any correlation between lipid and NO levels.