Alt ekstremite iskelet kasında iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine iskemik önkoşullama ve iskemik ardkoşullamanın etkisinin rat modelinde araştırılması
Effects of ischemic preconditioning and ischemic postconditioning on ischemic reperfusion injury of the lower extremity skeletal muscle in the rat models
  1. Tez No: 194792
  2. Yazar: TUĞRUL ÜNSAL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHARREM İSMAİL BADAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Alt Ekstremite skelet Kasında skemi/Reperfüzyon Hasarı Üzerineskemik Önkoşullama Ve skemik Ardkoşullamanın Etkisinin RatModelinde AraştırılmasıYAZAR ADI: Tuğrul Ünsal GÜNEŞKardiyovasküler hastalıkların tedavisinde amaç, dolaşım bütünlüğü ve sürekliliğinisağlamaktır. Dolaşımı kesintiye uğrayarak iskemik kalan canlı dokuda, dolaşım tekrarsağlandığında oluşan reperfüzyonun neden olduğu zararlı etkiler, iskemik hasardan daha genişçaplı ve daha ciddidir. skemi ve reperfüzyon sürecinde hasarın büyük bölümününreperfüzyon periyodunda oluştuğu ve doku hasarından reaktif oksijen radikallerinin sorumluolduğu bilinmektedir.Bu çalışmada, deneysel bir modelde iskemik ardkoşullamanın kas dokusundaki iskemi-reperfüzyon hasarı üzerindeki etkisinin belirlenmesi ve iskemik önkoşullama ilekarşılaştırılması ve iskemik önkoşullamanın iskemik ardkoşullama sürecine etkisininaraştırılması amaçlanmıştır.Kırk adet erkek 250-300 gram ağırlığında erişkin Wistar albino rat beş gruba ayrıldı.Sham grubunda mediyan laparotomi yapıldı ancak iskemi oluşturulmadı. Kontrol grubunda120 dk. süreyle iskemi oluşturuldu, 60 dakika süreyle reperfüzyon sağlandı.Ardkoşullama grubunda 120 dakika süreyle iskemi oluşturuldu ve ardkoşullama yapıldı.Önkoşullama grubunda iskemik önkoşullama ve ardından 120 dakika iskemi oluşturuldu, 60dakika süreyle reperfüzyon sağlandı.Önkoşullama ve ardkoşullamanın birlikte uygulandığı grupta iskemik önkoşullama, 120dakika iskemi ve ardkoşullama uygulanarak reperfüzyon hasarına bu süreçlerin etkisininaraştırılması planlandı.skelet kasında iskemi-reperfüzyon hasarına ardkoşullama ve önkoşullamanın tek başınave birlikte uygulanması ile oluşan etkilerin araştırılması için serum MDA ve NO düzeylerininincelenmesi ile anlamlı sonuçlar elde edildi. Bu çalışma yoluyla, önkoşullama veardkoşullamanın birlikte uygulanması ile reperfüzyon hasarını azaltıcı etki oluşabildiğisonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Effects of ischemic preconditioning and ischemic postconditioning onischemic reperfusion injury of the lower extremity skeletal muscle in therat modelsYAZAR ADI: Tuğrul Ünsal GÜNEŞAim in treatment of cardiovascular diseases is to provide the continuity and integrityof circulation. The detrimental effects of repefusion is much more greater than the destructioncaused by just ischemia. Most of the destructive effects caused by reperfusion is related withfree oxygen radicals.In this study we aimed to investigate the effects of ischemic post-conditioning overischemia reperfusion injury, to compare with effects of ischemic preconditioning and tosearch the effects of preconditioning on postconditioning period.40 Wistar albino rats were divided into 5 groups. In the sham group medianlaparotomy was performed without ischemia. In the control group 120 minuts of ischemia and60 minutes of reperfusion period are formed.In the postconditioning group, postconditioning was performed after 120 minutes ofischemia. 60 minutes of reperfusion was provided after ischemic preconditioning and 120minutes of ischemic period in preconditioning group.In the last group, after preconditioning, 120 minutes of ishemic period was followedby postconditioning.Significant results were obtained by the measurement of MDA and NO levels in thestudy groups. We can suggest that, preconditioning and postconditioning can attenuate thedestructive effects of reperfusion.