Rutin'in kapiler elektroforez yöntemi ile fitonutrient tabletlerinde miktar tayini
Determination of rutin in phytonutrient tablets by capillary electrophoresis
  1. Tez No: 194820
  2. Yazar: DÖNDÜ TUĞÇE TİLKİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİLEK DOĞRUKOL-AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
RUTİN'İN KAPİLER ELEKTROFOREZ YÖNTEMİ İLE FİTONUTRİENTTABLETLERİNDE MİKTAR TAYİNİÖZETBu çalışmada, rutin'in fitonutrient tabletlerinde miktar tayini için kapiler elektroforez yöntemitarif edilmektedir. Çalışma tamponu olarak, 50 mM borat tamponu (pH 9.3) çözeltisikullanılmıştır. Rutin yanıtları, diyot dizisi detektör kullanılarak 265 nm'de kaydedilmiştir veenoksazin iç standart olarak kullanılmıştır. Yöntemin kesinliği ve doğrusallığı, doğrusalaralığı, saptama ve tayin sınırı gösterilmiştir. Sinyal/gürültü oranı 3.3 kriterine göre yönteminsaptama sınırı olarak 4.33x10-6 M ve sinyal/gürültü oranı 10 kriterine göre tayin sınırı olarak1.31x10-5 M değerleri hesaplanmıştır. Kapiler elektroforez yönteminin rutin içeren ticaripreparatlara uygulanması ile elde edilen sonuçlar, standart yöntemler olan UV-spektrofotometri ve yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemlerinin sonuçları ilekarşılaştırılmıştır. Yöntemler arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olmadığıbulunmuştur. Bu çalışmada önerilen kapiler elektroforez yönteminin kesin, doğru, duyarlı veucuz bir yöntem olduğu söylenebilir.Anahtar Kelimeler : rutin, kapiler elektroforez, tablet
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF RUTIN IN PHYTONUTRIENT TABLETS BY CAPILLARYELECTROPHORESISABSTRACTA capillary electrophoretic method is described for the determination of rutin in thephytonutrient tablets in this study. It was used 50 mM borate buffer (pH 9.3) as run buffersolution. Rutin responses were detected at 265 nm using diode array detector and enoxacinwas internal standard. The precision, accuracy, linearity of the method were shown. Thedetection limit and determination limit of the method (signal / noise 3.3 and 10) were 4.33x10-6M and 1.31x10-5 M, respectively. The results obtained with the application of the method tothe commercial tablets were compared with those of UV spectrophotometry and highperformance liquid chromatography as considered standard methods. It was found that thedifference of the standard methods from capillary electrophoresis was not statisticallysignificant. It can be concluded that capillary electrophoretic method proposed with this studyis a precise, accurate, sensitive and cheap method.Key Words : rutin, capillary electrophoresis, tablet