Erişkin borderlıne olgularda çekimli ve aerotör stripping ile çekimsiz tedavinin fasiyal estetiğe etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of extraction and nonextraction therapy with air-rotor stripping on facial esthetics in postadolescent borderline cases
  1. Tez No: 194823
  2. Yazar: DERYA GERMEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN (UĞUR) TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZETGermeç, D. Erişkin borderline olgularda çekimli ve aerotör stripping ileçekimsiz tedavinin fasiyal estetiğe etkilerinin değerlendirilmesi.Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ortodonti ProgramıDoktora Tezi, Ankara 2005. Orta şiddetli dişsel çapraşıklığa ve dengeli biryüz profile sahip Angle Sınıf I, postadolesan borderline olgularda çekimli veaerotör stripping (ARS) yöntemi ile çekimsiz tedavinin, iskeletsel, dentalyapılar ve fasiyal profil üzerinde oluşturduğu değişikliklerin incelenmesi veher iki tedavi şeklinin tedavi süresi ve tedavi sonuçları açısındankarşılaştırılması amacıyla prospektif bir çalışma gerçekleştirildi. Toplam 26borderline birey rasgele olarak 2 gruba ayrıldı. Birinci gruptaki, yaşortalamaları 18,1 ± 3,7 yıl olan 13 birey dört premolar çekimi ve minimalankrajla tedavi edilirken, ikinci gruptaki yaş ortalamaları 17,8 ± 2,4 yıl olan 13birey ARS tekniği ile çekimsiz olarak tedavi edildi. Tedavi başlangıcında vebitişinde bireylerden alınan alçı modeller ve lateral sefalometrik filmlerdeğerlendirildi. Her iki grubun da başlangıçtaki iskeletsel, dişsel ve profilözellikleri benzerdi. Çekimli grupta, üst ve alt keserler hafifçe dikleşirkendudak konumlarının değişmediği görüldü. Çekimsiz grupta, üst keser konumukorunurken, alt keser ve alt ve üst dudakta hafif bir protrüzyon oluştuğusaptandı. Nazolabiyal açı hafifçe azaldı. Burun ve çene ucundaki büyümeyebağlı olarak, çekimli tedavinin ardından dudaklarda retrüzyon izlenirken,çekimsiz grupta dudaklarda meydana gelen hafif belirginleşmenin isemaskelendiği görüldü. Fasiyal profilin, çekimli tedavide çekimsiz tedaviyegöre yaklaşık 1-1,5 mm daha düz bittiği, bununla birlikte her iki tedavinin denormal değerler içinde, dengeli profiller oluşturduğu bulundu. ARS ileçekimsiz tedavinin çekimli tedaviye göre 8 ay daha kısa sürede tamamlandığısaptandı.ANAHTAR KELİMELER: borderline Sınıf I maloklüzyon, çekimli tedavi, ARSile çekimsiz tedavi, fasiyal profilDestekleyen Kurumlar: H.Ü.B.A.B, Tez Destekleme (05.T05.102.003)
Özet (Çeviri)
ABSTRACTGermeç, D. Evaluation of the effects of extraction and nonextractiontherapy with air-rotor stripping on facial esthetics in postadolescentborderline cases. Hacettepe University Health Sciences Institute, Ph.D.Thesis in Orthodontics, Ankara, 2005. A prospective randomized studywas designed to compare the skeletal, dental and soft-tissue profile changesin Class I borderline cases treated with extraction and nonextraction bymeans of air-rotor stripping (ARS) technique and to compare the treatmenttime. Twenty-six borderline cases were randomly divided into two groups. Inthe first group, 13 cases with a mean age of 18,1 ± 3,7 years, were treatedwith the removal of 4 premolars using minimal anchorage. In the secondgroup, the crowding of the 13 cases with a mean age of 17,8 ± 2,4 years,was solved by ARS technique. Lateral cephalometric radiographs and dentalmodels taken before and after treatment were evaluated. The initial skeletal,dental and profile characteristics of both groups were similar. In the firstgroup, upper and lower incisors were slightly retracted, whereas lip positionsdid not change. In the nonextraction group, the maintenance of upper incisorposition, slight protrusion of mandibular incisor, upper and lower lips wereobserved at the end of treatment. Nasolabial angle decreased significantly.Due to postpubertal growth of the nose and the chin, the lips appearedslightly retrusive following extraction therapy, whereas the lip protrusion wascompensated in the nonextraction group. The main soft-tissue profiledifferences between two groups were 1-1,5 mm more retruded upper andlower lip in those cases subjected to extraction however both groups showeda well balanced and desirable facial esthetics with all the profilemeasurements within the normal limits. The nonextraction therapy with ARSreduced the treatment time by 8 months.KEYWORDS: borderline Class I malocclusion, extraction, nonextraction withARS, facial profileSupported by H.U.B.A.B. Ph. D. Thesis Grant (05.T05.102.003)