Bis kontrollü düşük ve yüksek akımlı desfluran anestezisinin hemodinami ve maliyete etkilerinin karşılaştırılması
Compare the effects of low flow and high flow desflurane anaesthesia techniques by control of BIS monitoring on hemodynamy and cost.
- Tez No: 194864
- Danışmanlar: PROF.DR. YENER KARADENİZLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZETSon yıllarda modern anestezi makinelerinin kullanılması, anestezik gazlarıntüketiminin, maliyetinin azaltılması ve çevre bilincinin artması nedenleriyle düşük akımlıanestezi tekniklerine olan ilgi giderek artmaktadır. Bu çalışmada BİS kontrollünde uygulanandesfluran anestezisinin hemodinami ve maliyete üzerindeki etkilerinin düşük akımlı veyüksek akımlı anestezi uygulamaları arasında karşılaştırılması amaçlandı.Çalışmada, elektif septorinoplasti operasyonu planlanan ve ASA I-II risk grubundanolan 40 erişkin olgu rastgele iki eşit gruba ayrıldı. (Düşük akım grubu n=20, Yüksek akımgrubu n=20). Tüm olgulara operasyondan 1 saat önce 0.1 mg/kg midazolam intramuskülerverilerek premedikasyon uygulandı. Hastaların; sistolik arter basıncı, diyastolik arter basıncı,ortalama arter basıncı, kalp atım hızı, oksijen satürasyonu ve bispektral indeks değeri, end-tidal karbondioksit, inspiryum-ekspiryum desfluran değerleri monitörize edildi. Olgularındemografik özellikleri (yaş, ağırlık, ASA skoru, cinsiyet) ile anestezi ve operasyon başlangıçzamanları kaydedildi. Anestezi indüksiyonunda her iki gruba da; 4-6 mg/kg Na-tiyopental,kas gevşemesi için 0.1 mg/kg veküronyum ve analjezi için 2 g/kg fentanil iv olarak verildi.Yeterli kas gevşemesi sağlandıktan sonra endotrakeal entübasyon yapıldı. Tüm olgulara, 2L/dk O2, 2 L/dk NO2 ve %4-8 desfluran karışımı ile bispektral indeks %40-60 düzeyindekalacak şekilde anestezi derinliği sağlanarak, tidal volüm 8 mL/kg, ETCO2 30-40 mmHgsınırları arasında tutularak solunum sayısı 10/dk, SpO2 %100-94 olması şartıyla FiO2:0.5olarak kontrollü mekanik ventilasyon uygulandı. Düşük akımlı anestezi uygulanacak grupta,ilk 10 dk'dan sonra taze gaz akımı 4 L/dk'dan 1 L/dk'ya düşürüldü. Sistolik arter basıncı,diyastolik arter basıncı, ortalama arter basıncı, kalp atım hızı ve oksijen satürasyonu değerleri,operasyon masasına alındığında (kontrol), bu parametrelerle birlikte ETCO2 (mmHg),inspiryum ve ekspiryumda desfluran (%), entübasyondan 1dk sonra, anestezinin ilk yarımsaatinde 5 dk'lık aralıklarla ( 5, 10, 15, 20, 25, 30 ), ilk yarım saatden sonra 10 dk'lıkaralıklarla ( 40, 50, 60, 70, 80, 90 ) ve ekstübasyondan 1 dk sonra kaydedildi. Anestezi ileoperasyon başlangıç ve bitiş zamanları (dk) belirtildi. Derlenme odasında ise sistolik arterbasıncı, diyastolik arter basıncı, ortalama arter basıncı, kalp atım hızı ve oksijensatürasyonu,VNS ve ADS değerleri ekstübasyondan sonraki 5, 15, 30. dakikalarda kaydedildi.Maliyet, her iki hasta grubunda peroperatif izlemlerindeki anestezi süresi için ayrı ayrı DionFormülü uygulanarak hesaplandı ve ortalamaları alındı.Yüksek ve düşük akım uygulanan iki grup arasında yapılan karşılaştırmada, her ikigrupta da; kalp atım hızı, sistolik-diyastolik-ortalama arteriyel basınçlar, oksijen satürasyonu,end-tidal karbondioksit değerlerinde anlamlı bir farklılık saptanmadı. Düşük akımlı gruptaderlenmenin daha erken olduğu (ADSâ¥9: Grup DA'da 15. dk, Grup YA'da 30.
Özet (Çeviri)
SUMMARYToday with the usage of modern anaesthesia machines, the interest for the low flowanaesthesia is continually rising due to its benefits such as decrease in consumption of vapour,decrease in cost and the increase in sensitivity of the humanbeing for the ecology. The aim ofthis study is to compare the effects of low flow and high flow desflurane anaesthesiatechniques by control of BIS monitoring on hemodynamy and cost.In this study 40 ASA I-II patients scheduled for septorinoplasty operation were selectedrandomly (Low flow group n=20, High flow group n=20). Intramuscular midazolam 0.1mg/kg was administered as premedication to all patients 1 hour before the operation. Systolicblood pressure, diastolic blood pressure, mean blood pressure, heart rate, oxygen saturationand bispectral index, end- tidal carbondioxide, inspired-expired desflurane parameters weremonitored. Patients demographic parameters (age, weight, ASA score, gender), anaesthesiaand operation durations were recorded. Anaesthesia induction was maintained for both groupswith; Na-thiopental 4-6 mg/kg, vecuronium 0,1 mg/kg and fentanyl 2 g/kg inravenously.After endotracheal intubation desflurane %4-8 was administered with fresh gas flow 4 L/min(2 L/min O2 and 2 L/min NO2) to obtain bispectral indeks between 40-60. With thearangements of tidal volume 8 mL/kg, ETCO2 30-40 mmHg, respiratory frequency 10breath/min, SpO2 %94-100, FiO2:0.5 controlled mechanical ventilation was applied. In thelow flow anaesthesia group fresh gas flow was decreased to 1 L/min from 4 L/min, 10minutes after induction. Systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean bloodpressure, heart rate, oxygen saturation when patient was taken to the operation room (control),with these parameters, end- tidal carbondioxide (mmHg), inspired- expired desfluraneconcentration (%) were recorded after 1 min from intubation and at 5th, 10th, 15th, 20th,25th, 30th, 40th, 50th, 60th, 70th, 80th 90th. minutes and as a last one after 1 min fromextubation. In the recovery room systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean bloodpressure, heart rate, oxygen saturation, Visual Numeric Scale and Aldrete Recovery Scoringsat the 5th, 15th, 30th. minutes after extubation were recorded. Dion formula was used for costcalculation. All calculations for all time intervals were made separately and then a mean valueof whole was taken. In respect of systolic-diastolic-mean blood pressure, heart rate, oxygensaturation, end-tidal carbondioxide parameters there were no significal differences betweenthe groups.