Alt abdominal cerrahi geçirecek olgularda bıs kontrollü minimal, düşük ve yüksek akımlı desfluran anestezisinin hemodinami ve derlenme üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of bıs controlled minimal, low and high flow desfluran anasthesia on hemodynamics and recovery patients undergoing lower abdominal surgery
- Tez No: 299048
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KOÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Düşük akımlı anestezi, yarı kapalı yeniden solutmalı bir sistemle uygulanan ve yeniden solutma oranının en az %50 olduğu inhalasyon anestezisi tekniğidir. Modern yeniden solutmalı sistemler kullanıldığında, taze gaz akım hızı 2 L/dk'nın altına indirilirse düşük akımlı anesteziden söz edilebilir. Bu çalışmada Alt abdominal cerrahi geçirecek olgularda BIS kontrolünde uygulanan desfluran anestezisinin hemodinami ve maliyet üzerindeki etkilerinin minimal akımlı, düşük akımlı ve yüksek akımlı anestezi uygulamaları arasında karşılaştırılması amaçlandı (6).Çalışmamızda ASA 1-2 risk grubunda 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm olgularda anestezi indüksiyonu sonrası ilk 10 dk. taze gaz akımı 4.0 L/dk ve desfluran (%4-6) ile anestezi idamesine başlandı. Randomize olarak üç gruba ayrılan olgulardan Grup Y'de anestezi idamesinde taze gaz akımı 4.0 L/dk olarak devam edildi, Grup D'de 10. dakikadan sonra akım hızı 1 L/dk'ya indirildi, Grup M'de ise 10. dakikadan sonra 0.5 L/dk'ya indirildi ve her üç grupta da desfluran (%4-6) ile anestezi idamesine devam edildi.Yüksek, düşük ve minimal akım uygulanan üç grup arasında yapılan karşılaştırmada, her üç grupta da; kalp atım hızı, sistolik-diyastolik-ortalama arteriyel basınçlar, oksijen saturasyonu, end-tidal karbondioksit değerlerinde anlamlı bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Low flow anasthesia is an inhalation anasthesia technique applied through a semi-closed rebreathing system in which the rate of rebreathing is at least 50%. When modern rebreathing systems are used, low anasthesia can be uttered if the speed of gas flow is decreased below 2 L/min. In this study, the comparison of the effects of BIS controlled minimal flow, low flow and high flow desfluran anesthesia on hemodynamics and costs has been aimed in this study.In our study, 60 patients were incorporated in ASA 1-2 risk group. Fresh gas flow has been started with desfluran (4-6%) at 4.0 L/min. Patients were randomly divided into three groups within first 10 minutes after the anasthesia induction in all cases, in group Y (high flow group), fresh gas flow in anasthesia maintenance was kept at 4.0 L/min; in group D (low flow group), the flow speed was decreased to 1 L/min after the 10th minute; in group M (minimal flow group), it was decreased to 0,5 L/min; anasthesia maintenance with desfluran ( 4-6%) was continued in all three groups.No meaningful distinction has been noticed in heart rate, systolic-diastolic-avreage arterial pressures, oxygen saturation and end-tidal carbon dioxide values between groups.