Septorinoplasti ameliyatlarında düşük akım ve yüksek akım anestezinin serebral oksimetre ve bispektral indeks üzerine etkileri
  1. Tez No: 626659
  2. Yazar: MELİKE TEZDÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AYGEN TÜRKMEN, UZMAN BENGÜ ÖZÜTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ Çalışmamızda; kontrollü hipotansiyon uygulanan ve yarı oturur pozisyonda yapılan septorinoplasti vakalarında düşük akımlı anestezi ile yüksek akımlı anestezi tekniklerini, noninvazif yöntem olan BIS ve serebral oksimetri ile takip ederek anestezi derinliğinin sağlanmasındaki etkinliklerini ve hemodinamik parametreler üzerindeki güvenilirliklerini karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ YÖNTEM Etik kurul iznini takiben; prospektif, randomize kontrollü bu çalışmaya genel anestezi altında,elektif septorinoplasti operasyonu planlanan, dahil olma kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmakla ilgili bilgilendirilmiş onam formunu imzalayarak kabul etmiş olan 50 hasta alındı. Hastaların hemodinamik verileri olan KAH, SAB, DAB, OAB, SpO2, her iki serebral hemisfer için rSO2 değerleri, BİS değerleri indüksiyon öncesi, indüksiyondan sonra 1. dk'da, entübasyon öncesi, entübasyon sonrası, operasyon süresince 10.dk, 20.dk, 30.dk, 45.dk, 60.dk ve sonrasında yarım saat aralıklarla ve ani değişiklikler olduğunda ve ekstübasyon sonrası 5.dk da kaydedildi. EtCO2, inspire edilen oksijen konsantrasyonu (FiO2) ve minimum alveolar konsantrasyon (MAK) entübasyon sonrası monitörize edilerek diğer parametrelerle birlikte kaydedildi. Çalışmamızda ilk 90 dakikada elde edilen veriler ve ekstübasyon sonrası 5.dakikadaki veriler kullanıldı. Kaydedilen veriler düşük akımlı anestezi (0,8L/dk) ve yüksek akımlı anestezi (3 L/dk) uygulanan hasta grupları arasında karşılaştırıldı. İstatistiksel olarak p0,05). Uygulanan akım yöntemlerine göre ayrılan gruplar arasında indüksiyon öncesi, indüksiyondan sonra 1. dk'da, entübasyon öncesi, entübasyon sonrası, operasyon süresince 10.dk, 20.dk, 30.dk, 45.dk, 60.dk, 90.dk ve ekstübasyon sonrası 5.dk da kaydedilen kalp tepe atımı, SPO2 sistolik arter basıncı, diyastolik arter basıncı, ortalama arter bacıncı MAK, EtCO2 ve FiO2 değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Olgularda ölçülen en düşük BİS değeri; Grup D' de indüksiyon sonrası değerde görülürken (31,92 ± 9,504) Grup Y' de entübasyon öncesi değerde görüldü (34,68 ± 9,209). Her iki gruptaki olguların ölçülen en yüksek ortalama sağ rSO2 değerleri entübasyonun 1. dakikasında ölçüldü (Grup D ortalama: 71,40±6,481; Grup Y ortalama: 73,16±7,798). Grup D'de ölçülen en düşük değer ortalama: 64,60±4,778 olup indüksiyon sonrası ölçüldü. Grup Y'de ise ölçülen en düşük değer ortalama: 63,57±6,694 olup operasyonun 20.dakikasında ölçüldü. Her iki gruptaki olguların ölçülen en yüksek ortalama sol rSO2 değerleri entübasyonun 1. dakikasında ölçüldü (Grup D ortalama: 71,48±6,801; Grup Y ortalama: 72,44±6,696). Grup D'de ölçülen en düşük değer ortalama: 64,00±7,326 olup indüksiyon sonrası ölçüldü. Grup Y'de ise ölçülen en düşük değer ortalama: 64,40±6,449 olup operasyonun 60.dakikasında ölçüldü. BIS , sağ rSO2 ve sol rSO2 açısından yapılan gruplar karşılaştırmada her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). SONUÇ Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulguları değerlendirdiğimizde, septorinoplasti anestezisinde intraoperatif hemodinami, yeterli anestezi derinliği ve serebral oksijenasyon açısından iki yönteminde yeterli güvenliği sağladığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
AIM In our study we aimed to compare low and high flow anaesthesia anaesthesia techniques by using BIS which is a non invasive method and cerebral oximetry, in septorhinoplasty patients whom we applied controlled hypotension and settled in semisitting position. We tried to determine their reliability and effectivity on heamodynamic parameters and depth of anaesthesia. MATERİAL AND METHODS After approval by the local Ethics Committee; 50 patients were involved in the study consisted of planned elective septorhinoplasty under general anaesthesia, matcing the inclusion criteria and signed informed consent about the research. Heamodynamic parameters such as HR, SPB, DBP, MAP, SpO2, and BIS values, rSO2, for both hemispheres were recorded before induction, 1. minute,after induction, before entubation, after entubation, 10min,20min,30min,45min,60min during the operation and consequent half an hour intervals or while sudden changes and 5 min after extubation. After entubation, EtCO2, inspired oxygen concentration (FiO2) and minimum alveolar consantration (MAC) were monitorized and recorded in addition to the other parameters. In our study, datas were used in the first 90 minutes and in the fifth minute after extubation. Recorded datas were compared between the patient groups whom received low flow anaesthesia (0,8L/min.) and high flow anaesthesia (3 L/min.). p-values < 0.05 were assumed statistically significant. RESULTS 25 patients in low flow anaesthesia group (Group D) and 25 patients in high flow anaesthesia group (Group Y), total of 50 patients are included to the study. There were not any statistical significant differences regarding gender,age, ASA risc score, hight, weight, body mass index and duration of operations (p>0,05). Comparing the groups depending on the anaesthesia flow, heart rate, SPO2, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean arterial pressure, MAC, EtCO2 and FiO2 measurements did not show any statistically significant difference (p>0,05) before induction, 1 min after induction, before entubation,after entubation, 10min.,20min.,30min.,45min.,60min,90min., during the operation and 5 min. after the extubation. The lowest BIS measurement in Group D was after induction (31,92 ± 9,504), and the lowest measurement in Group Y was before induction (34,68 ± 9,209). The highest mean right rSO2 values were measured in the 1. minute after entubation in both groups. (Group D mean: 71,40±6,481; Group Y mean: 73,16±7,798). The lowest value in Group D mean rSO2 was 64,60±4,778 measured after induction. Group Y's lowest measured mean rSO2 value was 63,57±6,694, and it's measured in the 20. minute of the operation. Throughout the groups, the highest mean left rSO2 value was in the 1.minute of entubation (Group D mean: 71,48±6,801; Group Y mean: 72,44±6,696). In group D,the lowest mean rSO2 value, 64,00±7,326, was recorded after induction. In group Y the lowest mean rSO2 value ,64,40±6,449, was recorded in the 60. minute of operation. Comparing the right and left rSO2 of BIS, there was not any significant difference between two groups (p>0.05). CONCLUSIONS The main conclusion that we've come up with after the research, was both methods provided enough reliability according to intraoperative hemodynamy, sufficient anesthesia depth, and cerebral oxygenization in septorhinoplasty.