Sıçanlarda intra abdominal yerleştirilen sentetik greft materyallerinden salınan 5- flourourasilin ' intra abdominal adezyon gelişimi üzerine etkisi
Effects of 5- flourouracil released from different prosthetic meshes on postoperative adhesion gormation in rats
  1. Tez No: 194874
  2. Yazar: ŞENER BALAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN HAMALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genel Cerrahi, Biotechnology, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Postoperatif adezyon gelişimi abdominal cerrahide sık karşılaşılan bir problemdir. Özellikle yabancı cisimler intraabdominal yapışıklık oluşumunda önemli etkenlerdendir. Bu çalışmada intraabdominal yerleştirilen greftlerden salınan 5-FU'nun adezyon engelleyici etkisi değerlendirildi. Polipropilen ve poliglaktin 91 O greft materyalleri üzerine 5-FU salabilen 'chitosan jel' yüklendi. Steril koşullar altında ratlarda oluşturulan karın duvarı defektlerine; kontrol gruplarında polipropilen greft, polyglaktin 91 O greft, taşıyıcı jel, deney gruplarına; taşıyıcı jel yüklenmiş polipropilen ve poliglaktin 91 O ve 5-FU yüklenmiş, polipropilen ve poliglaktin 91 O yerleştirildi(n=84). Gruplar ikiye ayrılıp 7. ve 30. günlerde sakrifiye edilerek örnekler incelendi(n=6). Makroskopik değerlendirmede 7.gün yapışıklıkları benzer olarak bulundu. Otuzuncu günde en çok yapışıklık polipropilen grubunda izlendi. Taşıyıcı jel ve ilaç yüklü gruplarda daha az yapışıklık izlendi. Mikroskopik olarak yapılan kapsül ve kapsül çevresi değerlendirmelerinin istatistiksel analizinde anlamlı fark gözlenmedi. Otuzuncu günde polipropilen 5-FU grubu ile polipropilen kontrol grubu arasında, polipropilen jel ve polipropilen kontrol grupları arasında makroskopik adezyon skoru açısından anlamlı fark izlendi .Yine 30.günde poliglaktin 91 O - jel grubu ile polipropilen kontrol grubu arasında adezyon açısından anlamlı fark izlendi . Bu çalışmada intra abdominal yerleştirilen greftlerin adezyon oluşturucu etkilerini antimetabolitlerle engellenebileceği ancak uygun doz ve salınım zamanları için ek araştırmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Postoperative adhesion is a common problem in abdominal surgery. Especially foreign materials are strong stimulus for the development of adhesions. Aim of this study was to investigate whether drug release material coated prosthetic mesh decreases intra abdominal adhesion formation or not. 5-FU relasing 'chitosan gels' were loaded to polypropylene, polyglactin- 91 O grafts. Polypropylene, polyglactin- 91 O grafts, chitosan gel and 5-FU loaded polyglactin 91 O, polypropylene grafts were used to cover abdominal defects of rats which were created under sterile conditions (n=84) .Each group was divided into two subgroups (n=6). Subgroups were sacrified on i h and 30 th days. Seventh day macroscopic examinations were similiar. Polypropylene group was most adhesive group on 30 th day. There were less adhesions in chitosan gel and 5-FU loaded groups. Capsule and capsule margins showed no difference on both i h and 30 th days. Polypropylene- 5-FU group, polypropylene-chitosan gel group showed signifcantly less macroscopic adhesions than polypropylene control group .Alsa polyglactin- 91 O - chitosan gel group was less adhesive than polypropylene control group . This study showed that 5-FU decreases the adhesions but the dosage and release kinetics need further investigations.