Sıçan formalin testinde venlafaksinin lokal periferal antinosiseptif etkisi
Local peripheral antinociceptive effect of venlafaxine on rat formalin test
- Tez No: 194884
- Danışmanlar: PROF. YALÇIN TEKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Antidepresanların analjezik etkileri uzun zamandır bilinmektedir. Ancak sistemik uygulamaile ortaya çıkan yan etkileri kullanımlarını kısıtlamaktadır. Venlafaksin farklı yapıya sahipnisbeten yeni bir antidepresandır. Amacımız sistemik analjezik etkinliği kanıtlanmışvenlafaksinin lokal olarak perifere uygulanması ile antinosiseptif etki gösteripgöstermeyeceğini araştırmaktır. Bu amaçla formalin testinde Sprague-Dawley erkek sıçanlarınpençesine intraplantar olarak 25 mikrolitre 50, 100, 200, 400 mikrogram konsantrasyonlardave ayrıca sistemik olarak intraperitoneal yoldan 5, 10, 20, 40 mg/kg dozlarında uygulandı(n=6). Venlafaksinin lokal periferal antinosiseptif etki mekanizmalarını araştırmak amacıylafarklı gruplara intaperitonal yoldan nalokson (opyoid reseptör antagonisti) ve CPT (A1reseptör antagonisti) uygulandı. laveten venlafaksinin lokal periferal etkinliği glutamattestinde de araştırıldı. Etkinin lokal olup olmadığını test etmek amacıyla sıçanlardan kanalınarak venlafaksin miktar tayini yapıldı. Venlafaksin lokal periferal uygumayla formalin veglutamat testlerinde sistemik uygulamayla oluşanla kıyaslanabilecek düzeyde antinosiseptifetki oluşturmuştur. Venlafaksinin lokal periferal antinosiseptif etkisinde opyoiderjik sisteminrolü olmadığı, adenozin A1 reseptörlerinin ise testin 1. fazında rollerinin olduğubelirlenmiştir. Etkinin lokal olduğu kanda yapılan venlafaksin miktar tayini ile ispatlanmıştır.Lokal uygulama ile uygulama yerinde oldukça yüksek konsantrasyonlara ulaşmak mümkünolup bir takım sistemik yan etkiler de bertaraf edilebilir. Böyle bir etkinlik ilerde bu ilacın jel-krem şeklinde topikal analjezik olarak denenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Analgesic effects of antidepressant drugs are well known for a long time, however, theirsystemic side effects limit their usage. Venlafaxine is a new antidepressant drug that hasdifferent structure. Our purpose was to investigate whether systemic analgesic effect has beenproved drug, venlafaxine, has local peripheral antinociceptive action. For this purpose weapplied different concentrations of vanlafaxine solution (25 microliter 50, 100, 200, 400microgram) to the male Sprague-Dawley rats? paws by intraplantar injection and alsodifferent doses of venlafaxine systemically (5, 10, 20, 40 mg/kg) by intraperitoneal route informalin test (n=6). To investigate the mechanism of action of venlafaxine induced localperipheral antinociception, we applied naloxone (opioid receptor antagonist) and CPT(adenosine A1 receptor antagonist) to different groups intapertoneally. Additionally weinvestigate the local peripheral antinociceptive effect of venlafaxine on glutamate test. Tocheck whether the effect was local or not, we obtained blood from rats to determine the levelof venlafaxine. In formalin and glutamate tests, antinociception induced by local peripheraladministration of venlafaxine was nearly equal to induced by systemic administration. It wasfound that opioidergic system does not have a role in local peripheral antinociceptive effect ofvenlafaxine, however, adenosine A1 receptors have a role only at the 1st phase of formalintest. By determination of blood level, it was proved that the effect was local.By the local application it may be possible to reach high levels at application site and also toget rid of some systemic side effects. Such an activity may led to trials for to use this drug as acream-gel formulation for analgesia in clinics in the future.