Teknesyum -99m ECD (Etilen Sistein Dimer) ile beyinerfüzyon spect çalısmalarında filtre optimizasyonu ve klinik kullanılabilirliğinin degerlendirilmesi
Filter optimisation of technetium?99m ECD (Ethyl Cysteinate Dimer) brain perfusion spect study and appreciation of clinical usefulness
- Tez No: 194895
- Danışmanlar: PROF. F. SUNA KIRAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
TEKNESYUM -99m ECD (Etilen Sistein Dimer) LE BEY NPERFÜZYON SPECT ÇALIŞMALARINDA F LTRE OPT M ZASYONU VEKL N K KULLANILAB L RL Ğ N N DEĞERLEND R LMESDr. BURCU DEĞ RMENC OĞLUÖZETBu çalışmada Tc-99m ECD beyin perfüzyon SPECT çalışmalarımızda enuygun rekonstrüksiyon yöntemi ve filtreleme parametrelerini belirlemeyi amaçladık.Lokalizasyonları ve boyutları kraniyal MR veya BT ile belirlenmiş 27intrakraniyal kitlesi olan 20 olgu çalışmaya alındı. Olgulara 740 MBq Tc-99m ECD(Neurolite, Bristol-Myers Squibb, Belçika) intravenöz uygulandı. Tek başlı CamStarAC/T gamma kamera (GE, Milwaukee, Wisc., USA) ve LEGP kolimatörkullanılarak 128x128 matrikste, 1000 kcts/ projeksiyon toplandı.Her hastanın görüntüleri FBP ile Butterworth filtre 0,50, 0,40, 0,45, 0,55,0,60:10 ve OSEM 2 - 5-10:10 yöntemi ile işlemlendi. Elde edilen görüntüler ikiNükleer Tıp uzmanı ile birlikte kör olarak değerlendirildi. Sintigrafide tanımlananlezyonlar BT/ MR'da tanımlanan gerçek lokalizasyonlarla karşılaştırıldı. kigözlemci arasındaki uyum incelendi. Butterworth 0,50:10 filtre ile işlemlenmişgörüntüler için bilgisayar ekranından ve kağıda basılmış olarak değerlendirmearasındaki uyuma bakıldı. Optimum rekonstrüksiyon ve filtreleme yöntemibelirlendi.Butterworth 0,40:10 filtre ile birinci gözlemci 24/27 lezyonu ve ikincigözlemci 22/27 lezyonu doğru olarak saptadı. Orta hat lezyonları BW 0,40:10 filtreile saptanırken serebellum lezyonları en iyi OSEM yöntemleri ile değerlendirildi.Tüm lezyonlar için BW 0,60:10 ve OSEM 2:10 için gözlemciler arasındaki uyummükemmeldi.Sonuçta, BW 0,40:10 filtre beyin perfüzyon SPECT görüntülerinindeğerlendirilmesinde en uygun filtredir. Ancak, BW 0,45-0,50:10 filtreler dekullanılabilir. Küçük lezyonlar yüksek BW filtrelerle doğrucut-off'ludeğerlendirilirken posterior fossanın değerlendirilmesinde OSEM teknikleri BWfiltrelerden üstündür. Bilgisayar ekranı ile basılı materyalden değerlendirmemükemmele yakın uyumludur.
Özet (Çeviri)
FILTER OPTIMISATION OF TECHNETIUM-99m ECD (EthylCysteinate Dimer) BRAIN PERFUSION SPECT STUDY ANDAPPRECIATION OF CLINICAL USEFULNESSDr. BURCU DEĞ RMENC OĞLUSUMMARYWe aimed to determine suitable reconstruction method and filteringparameters for Tc-99m ECD brain perfusion SPECT studies.Twenty patients with 27 intracranial lesions those localisations and sizes weredetermined with cranial CT/MR comprised study. 740 MBq Tc-99m ECD(Neurolite, Bristol-Myers Squibb, Belgium) was IV injected. 1000 kcts/projection at128x128 matrix were collected with single head, CamStar AC/T gamma camera (GE,Milwaukee, Wisc., USA) equipped with LEGP collimator.Each patient?s images were processed with FBP, Butterworth filter 0,50, 0,40,0,45, 0,55, 0,60:10 and OSEM 2 - 5-10:10. Obtained images were blindly evaluatedtogether with two experienced nuclear medicine physicians. Lesions defined onscintigraphy were compared with true localisations on CT/MR. Accordance betweentwo observers was examined. Compatibility of filtered images from monitor andprints were evaluated for BW 0,50:10. Optimum reconstruction and filtering methodswere determined.For BW 0,40:10 filter, first observer detected 24/27 and second one detected22/27 lesions on true locations. Cerebellar lesions were evaluated correctly byOSEM while midline lesions were detected by BW 0,40:10 filter. Correlationbetween two observers was perfect for BW 0,60:10 filter and OSEM 2:10 method.Consequently, Butterworth 0,40:10 is the most suitable filter for brainperfusion SPECT studies. However, BW 0,45-0,50:10 filters may be also used.High pass BW filters detect small lesions more properly and OSEM method issuperior for evaluation of posterior fossa lesions. Evaluation on monitor and printedmaterial was nearly perfect correlated.