Primer immün yetmezlik tanısı ile takip edilen hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the patients who are followed with the diagnosis of primary immunodeficiency.
- Tez No: 194904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL REİSLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETYorulmaz A, Primer immün yetmezlik tanısı ile takip edilen hastaların retrospektifolarak değerlendirilmesi, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı veHastalıkları Tezi. Konya, 2007.Primer immün yetmezlikler, primer ya da doğumsal immün yetmezlik bozukluklarısonucunda gelişen kronik ve/veya yineleyen bakteriyel, viral, fungal ve protozoalenfeksiyonlarla seyreden hastalıklar grubudur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları mmünoloji veAllerji bilim dalında takip edilen 1054 hastanın klinik, laboratuar ve demografik özelliklerideğerlendirildi. Hastalarımızın 647'si (%61,4) erkek, 407'si (%38,6) kız idi. Hastaların tanıyaşı ortalama 55,5 ay olup, 2 ay ile 552 ay arasında değişiyordu. Hastalarımızdan 2 olgu hariçdiğerleri pediatrik yaş grubundaydı. Hastalarımızın %92,8'ini (n:978) antikor eksikliğinebağlı immün yetmezlikler oluşturmaktaydı. Diğerleri arasında ağır kombine immünyetersizlikler %2,4 (n:25), diğer iyi tanımlanmış immün yetmezlik sendromları %1,7(n:18), immün sistemin regülasyon bozuklukları %0,9 (n:9), fagositik sistem bozuklukları%0,4 (n:4), kompleman eksiklikleri %0,1 (n:1), doğal immün sistemde eksiklikleseyreden hastalıklar %1,4 (n:15) ve diğer immün yetersizlikler %0,4 (n:4) oranındaydı.Hastaların başvuru anında saptanan klinik bulgular; tekrarlayan ÜSYE %54,4, ASYE %47,4,sinüzit %38,9, otitis media %25,3, astım bulguları %15,9, alerji deri bulguları %15,0,gastroenterit %9,2, moniliazis %5,6, YE %4,0, sepsis %1,7, menenjit %1,1, tekrarlayan ciltenfeksiyonu %0,9 oranında saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYYorulmaz A, Retrospective evaluation of the patients who are followed with thediagnosis of primary immunodeficiency, Selcuk University, Meram Medical Faculty,Department of Pediatrics, Konya, 2007.Primary immunodeficiencies (PID) are a group of disorders characterized with chronic orrecurrent viral, fungal or bacterial infections developing due to primary or congenital immunedefects. A total of 1054 patients who are followed by the Department of Pediatrics, DivisionPediatric of Allergy and Immunology, were evaluated according to their clinical, laboratoryand demographic features. 647 (61.4%) of the patients were boys and 407 (38.6%) were girls.The average age at diagnosis was 55.5 months and differed between 2 and 552 months.Except 2 patients all of them were in the pediatric age group. 92.8% of patients (n:978) hadimmunodeficiency due to antibody deficiency. The ratios of the other immunodeficienciessyndromes were severe combined immunodeficiency (SCID) 2.4% (n:25), other well-definedimmunodeficiency syndromes 1.7% (n:18), regulation defects of immun system 0.9% (n:9),defects of phagocytic system 0.4% (n:4), complement deficiency 0.1% (n:1), deficiencies ofnatural immune system 1.4% (n:15) and other immunodeficiencies 0.4% (n:4). The spectrumof symptoms at diagnosis were determined as follows; recurrent upper respiratory systeminfection in 54.4%, lower respiratory tract infection in 47.4%, sinusitis in 38.9%, acute otitismedia in 25.3%, asthma in 15.9%, allergic skin lesions in 15%, gastroenteritis in 9.2%,moniliasis in 5.6%, urinary tract infection in 4.0%, sepsis in 1.7%, menengitis in 1.1% andrecurrent skin infection in 0.9%.