Vaskülit tanısıyla takip edilen hastalarda demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the demographic,clinic and labaratory characteristics of the patients followed with the diagnosis of vasculitis
  1. Tez No: 480812
  2. Yazar: ALİ OSMAN ARISAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Vaskülitler kan damarlarındaki inflamasyon sonucu gelişen doku hasarı ve/veya organ yetmezliği ile karakterize bir grup hastalıktır. Primer vaskülitler nadir görülen hastalıklar olup tanı ve tedavi açısından zor bir hastalık grubudur. Bu çalışmanın amacı, primer vaskülit tanısı ile takip edilen hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verilerini değerlendirmek idi. Gereç ve Yöntem: Retrospektif bir araştırma olan bu çalışmaya 2004-2017 arasında Chapel Hill Kriterlerine gore vaskülit tanısı konmuş polikliniğimizde takipli olan 18-87 yaş arası 102 hasta dahil edildi. Çalışmaya büyük, orta ve küçük çaplı damar vaskülitli hastalar alındı. Bağ dokusu hastalığına sekonder olan vaskülitler ve Behçet hastalığı çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşları 50, başlangıç yaşları ise ortalama 43 yıl idi. Hastaların %59'u kadın olup ortalama tanıda gecikme süresi ise 13 ay olarak saptandı. Tanıda en fazla gecikme Takayasu arteritli (TA) hastalarda (25 ay) saptandı. Klinik araştırmamızdaki hastaların yaklaşık %32'si granülomatöz polianjiitis (GPA), %28'i TA, %11'i dev hücreli arterit (DHA), %10'u Henoch Schönlein purpurası (HSP) ve %7 si poliarteritis nodoza (PAN) idi. Bu 5 primer vaskülit arasında kadın oranı en fazla TA'da, ileri başlangıç yaşı ise beklendiği gibi DHA'da (ortalama 68 yıl) saptandı. En sık saptanan klinik bulgu konstitüsyonel semptomlar idi. Bunun yanında GPA'lı hastalarda akciğer tutulumunun, TA'da kladikasyonun, DHA'da göz tutulumunun, HSP ve PAN'lı hastalarda ise cilt tutulumunun sık olduğu görüldü. GPA'lı hastalarda ANCA pozitifliği en sık görülen serolojik tetkik idi. DHA'da ESH yüksekliği; TA, HSP ve PAN'lı hastalarda Creaktif protein (CRP) yüksekliği ön planda saptandı. En sık kullanılan tedavi rejimi kortikosteroid ve diğer immunsupresif ajan kombinasyonu iken GPA'lı 7 hastaya intravenözimmunglobulin (IVIG), 2 hastaya plazmaferez uygulanmıştı. Sonuç: Genel olarak hastalarımızın demografik, klinik ve laboratuvar bulguları literatür verileri ile benzerdi. Ciddi seyir gösterebilen bu hastalıkların iyi tanınması ve ayırıcı tanıda akılda tutulması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Vasculitis is a group of diseases characterized by damage of tissues and/or organ failure which are results of inflamation in blood vessels. Primary vasculitis is a rare disease, and it is a complicated disease group with respect to diagnosis and treatment. Objective of this study is to evaluate demographic, clinical and laboratory findings of patients who are followed up with diagnosis of primary vasculitis". Methods: In this retrospective study, 102 patients who are followed up in our clinic between the years of 2004 and 2017, with different ages varying from 18 to 87 and diagnosed with vasculitis according to Chapel Hill Criteria were enrolled. Large, medium and small vessel vasculitis was included in this study. Seconder vasculitides with regard to connective tissue disorders and Behçet disease were excluded. Results: Average age of patients was 50 and initial age was approximately 43 years. 59% of patients were female and the lag period for diagnosis was assessed around 13 months. The longest lag period was detected Takayasu arteritis (TA) with about 25 months. In our study nearly 32% of patients were granulomatosis polyangiitis (GPA), 28% of them TA, 11% of them giant cell arteritis (GCA), 10% them Henoch Schonlein Purpura (HSP) and 7% them polyarteritis nodosa (PAN). In these 5 primary vasculitides, the largest female/male ratio was detected in TA and the oldest initial age were detected in GCA (68 year), as expected. The most common clinical manifestations were constitutional symptomes. In addition, it was observed that the most frequently involvement was pulmonary involvement in GPA, claudication in TA, visiual complain in GCA, and epidermal involvement in HSP and PAN. ANCA positivity was the most common serologic marker for GPA. ESH elevation was observed primarily in patients with GCA, and CRP elevation was observed primarily in patients with HSP and PAN. Whereas the most common used treatment was the combination of corticosteroids and other immune supressive agents, intravenous immunoglobulin (IVIG) was applied for 7 patients and plasmapheresis was applied for 2 patients with GPA. Conclusion: In general, the demographic, clinical and laboratory findings of our patients were similar with those of literature. It is important that these diseases which may show serious course are well recognized and keep them in mind for the differential diagnosis.