Günde 100 mg aspirin alan diyabetik hastalarda optik agregasyon testiyle aspirin direnci sıklığının saptanması ve doz artışının direnç üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 194909
  2. Yazar: YILDIZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. AKİF DÜZENLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
6. ÖZETGiriş: Diyabetik hastalarda kardiyovasküler komplikasyonlar ölümün en sıksebebidir. Diyabetik hastaların trombositleri aspirine daha az duyarlıdır. Bu çalışma düşükdoz aspirin (100 mg/gün) alan diyabetik hastalarda aspirin direnci sıklığını saptamak veaspirin direnci olan hastalarda aspirin dozunu arttırmanın direnç üzerindeki etkisinideğerlendirmek amacıyla planlandı.Materyal-Metod: Çalışmaya en az 7 gündür 100 mg/gün aspirin alan 57 tip 2diyabet hastası alındı. Hastalara ADP, kollajen, epinefrinle optik agregometri testiuygulandı. Her agonist için sınır değerin üstünde agregasyonu devam eden hastalar oagonist için aspirine dirençli kabul edildi. Direnç tespit edilen agonist sayısına göre aspirineduyarlı ve aspirine hafif, orta, şiddetli dirençli olarak 4 gruba ayrıldı. Direnç tespit edilenhastaların 22'sinde aspirin dozu 300 mg/gün'e çıkıldı. En az 7 gün sonra agregometritekrarlandı.Bulgular: Agregometri sonuçlarına göre çalışmaya alınan 57 hastanın 33'ü(%57.9) aspirine duyarlı kabul edilirken, 12 hastada (%21.1) hafif, 7 hastada (%12.3) orta,5 hastada (%8.8) şiddetli direnç tespit edildi. Direnç tespit edilen hastaların 22'sinde 300mg/aspirin tedavisi sonrası test tekrarlandı ve 14 hasta (%63.6) aspirine duyarlı hale geldi.Ortalama agregasyonları kollajen için 81.7'den 52.8'e, ADP için 76.0'den 56.1'a veepinefrin için 66.4'den 26.9'a geriledi. (p sırasıyla
Özet (Çeviri)
7.SUMMARYIntroduction: Cardiovascular disease (CVD) is the leading cause of premature mortalityin patients with diabetes mellitus. Platelets are less sensitive to aspirin in patients withdiabetes mellitus. The aim of this study was to evaluate the incidence of aspirin resistancein patients taking 100 mg aspirin a day and to evaluate the effect of increased aspirin dose.Methods: Fifty-seven type 2 diabetic patients taking 100 mg aspirin per day. Opticalagregometry with collagen, ADP and epinefrine was performed at least seven days aftertaking 100 mg aspirin per day. Patients whose aggregation percentages were above theupper limit for each agonist were accepted aspirin resistant.Results: Thirty-three (57.9%) of 57 were aspirin responder, 12 (21.1%) patients had mild,7 (12.3%) patients had moderate and 5 (8.8%) patients had severe resistance. Twenty twoof aspirin resistant patiens were given 300 mg aspirin per day and agregation tests werepeformed again at least after 7 days. Fourteen (63.6%) of 22 patients became aspirinresponder. Mean aggregation percantages decreased for collagen from 81.7 to 52.8, forADP from 76.0 to 56.1 and for epineprine from 66.4 to 26.9 (p values