İntrakraniyal kitle cerrahisinde desfluran ile izofluran anestezilerinin hemostatik sistem üzerine olan etkilerinin tromboelastografi yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of hemostatic changes during isoflurane and desflurane anaesthesia using thrombelastography in intracranial mass surgery
- Tez No: 194910
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYBARS TAVLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
7.ÖZETÇalışmamızda, intrakraniyal kitle cerrahisinde izofluran ve desfluran anestezisinin,hemostatik sistem üzerine olan etkilerini TEG yöntemi ile karşılaştırmayı amaçladık.Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi etik komite izni ve hastalardan aydınlanmışonam alındıktan sonra, ASA I-III, 18-65 yaşları arasında, supratentoriyal kraniyotomiplanlanan 40 olgu çalışmaya dahil edildi. İskemik kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği,karaciğer veya böbrek bozukluğu olanlar, non-steroidal antienflamatuar ilaç (NSAI) veya oralkontraseptif kullananlar, anormal kanama hikayesi (preoperatif platelet sayısı 100.000/µLaltında, PT: % 80 aşağı, PTT: 38'den yüksek) ile çalışmada kullanılan ilaçlara öncedenallerjisi olan olgular çalışma dışı bırakıldı.Kapalı zarf yöntemi ile rastgele iki gruba; Grup I (n:20) = İzofluran, Grup D (n:20) =Desfluran, ayrılan olgulara operasyon odasında premedikasyon amacı ile 0,03 mg/kg ivmidazolam uygulandı. Kalp atım hızı (KAH), ortalama arterial basınç (OAB), periferikoksijen satürasyonu (SpO2), arteriyal CO2 basınçı (PaCO2), end-tidal CO2 parsiyel basıncı(ETCO2), periferik vücut ısıları (Drager infinity kapa, Drager medical systems inc. DenversUSA) monitörize edildi. Anestezi indüksiyonunda tüm olgulara 1mg/kg lidokain, 1 µg/kgremifentanil 60 saniyede i.v bolus uygulandı. Eş zamanlı olarak remifentanilin 0,5 µg/kg/dakinfüzyonuna başlandı. Remifentanil uygulamasını takiben 2 mg/kg iv bolus propofol verildi.Bilinç kaybı geliştikten sonra 0.5 mg/kg iv atrakuryum verilmesini takiben endotrakealentübasyon yapıldı. Kas gevşemesi idamesinde 0.2 mg/kg atrakuryum kullanıldı. Anestezininidamesi için grup I'de 0.5 minimum alveolar konsantrasyon (MAC) izofluran, grup D'de 0.5MAC desfluran ortalama arter basıncı 60-100 mmHg arasında olacak şekilde kullanıldı. Duraaçılmasından sonra remifentanil infüzyonu % 50 oranında azaltıldı. Anestezi idamesindeolgular %50/50 oksijen/hava ile solutuldu. Ameliyat sahasından aspire edilen ve spanç ileuzaklaştırılan kan miktarından (bir küçük spançın 5ml kan absorbe ettiği kabul edildi), verilenyıkama miktarı düşülerek kan kaybı hesap edildi. İzofluran ve desfluran cerrahi bitiminderemifentanil infüzyonu ise baş sargısından sonra sonlandırıldı. Operasyon sonrası 0.02-0.01mg/kg neostigmin-atropin verilerek kas gevşetici etkisi ortadan kaldırıldı. Operasyondakullanılan tüm anesteziklerin ve sıvıların toplam dozları, vücut ısıları, anestezi ve cerrahisüreleri kaydedildi. Anestezi indüksiyonu öncesi, indüksiyondan 1 saat sonra ve postoperatif24. saatte TEG (tromboelastografi) yöntemi ile parametreler değerlendirildi.Gruplar arasında demografik özellikler, cerrahi ve anestezi süreleri, OAB, KAHdeğerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (P>0.05). Operasyon süresinceThis document was created with the trial version of Print2PDF!35Once Print2PDF is registered, this message will disappear!Purchase Print2PDF at http://www.software602.com/kullanılan toplam propofol, atrakuryum, remifentanil, infüzyon sıvısı ve kanama miktarlarıdeğerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (P>0.05).Grup içi ve gruplar arasında reaksiyon zamanı, koagülasyon zamanı, alfa açısı ve maksimumamplitüd değerlerinde ölçüm zamanlarında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (P>0.05).İntrakraniyal kitle cerrahisinde desfluran ve izofluran anestezilerinin, hemostatiksistem üzerine olan etkilerini tromboelostografi yöntemi ile karşılaştırdığımız çalışmamızda;her iki ajanında TEG parametrelerini değiştirmediği, hemostatik sistem üzerine olumsuzetkilerinin olmadığı ve intrakraniyal kitle cerrahisinde güvenle kullanılabileceği kanısınavarıldı.This document was created with the trial version of Print2PDF!36Once Print2PDF is registered, this message will disappear!Purchase Print2PDF at http://www.software602.com/
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYThe aim of this study is evaluation of hemostatic changes during isoflurane anddesflurane anaesthesia using thrombelastography in intracranial mass surgery.After obtaining the relevant approval of Selcuk University Meram Faculty ofMedicine Ethical Committee and informed content form of patients; fourty ASA I-III patientsbetween ages 18-65 who will undergo supratentoriyal craniotomi were included in the study.Patients who have ischemic heart disease, congestive heart failure, liver or kidneydisfunction, abnormal bleeding history (preoperative platelet number lower than 100.000/µL,PT lower than % 80, PTT higher than 38); that use antienflamatuar drug (NSAI) or oralcontraseptif drugs; and that are allergic to drugs used in this study were excluded from thestudy.Patients were randomized to two groups as Group I (n:20) = Isoflurane, Group D(n:20) = Desflurane were applied 0,03 mg/kg iv midazolam in operation room aspremedication. Heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), periferial oxygen saturation(SpO2), arterial CO2 pressure (PaCO2), end-tidal CO2 partial pressure (ETCO2), periferialbody temperatures (Drager infinity kapa, Drager medical systems inc. Denvers USA) weremonitorized. All patients were applied 1mg/kg lidokain, 1 µg/kg remifentanil i.v bolus for 60seconds during anaesthesia induction and concurrently, continous infusion of remifentanilin0,5 µg kg/min was started. Following the remifentanil application, 2 mg/kg iv bolus propofolwas applied. After blackout of consciousness, tracheal intubation was faciliated with 0.5mg/kg atracurium. 0.2 mg/kg atracurium was used for maintenance of for muscle relaxation.For maintenance of anaesthesia, 0.5 minimum alveolar concentration (MAC) isoflurane forgroup I, 0.5 MAC desflurane for group D was used to hold mean arterial pressure between 60-100 mmHg. Remifentanil infusion was decreased by % 50 after opening of dura. 0,5 MACisoflurane (group I: 20), 0,5 MAC desflurane (group D: 20) in 50% air and 50% O2 wereused to anaesthesia maintainence.Blood loss was calculated by excluding provided washoutamount from total amount that is aspired from operation area and removed with spunch (asmall spunch was assumed to absorb 5 ml of blood). Isoflurane and desflurane were stoppedat the end of surgery and remifentanil infusion was stopped from head bandage. By applying0.02-0.01 mg/kg neostigmine-atropine, after operation muscle relexants effect was removed.Total dosages of all anaestheticals and liquids used during operation, body temperatures,anaesthesia and surgery durations were recorded. TEG parameters were performedpreoperatively, at the 60th second of induction, and at 24th hour postoperatively.This document was created with the trial version of Print2PDF!37Once Print2PDF is registered, this message will disappear!Purchase Print2PDF at http://www.software602.com/Demographical properties of the groups, surgery and anaesthesia durations, MAP, HRvalues were not statistically significant (P>0.05). Administrated amounts of propofol,remifentanil, atracurium and fluid, and also blood loss during surgery were similar in bothgroups (p>0.05). No statistically significant difference occured for measurement times ofreaction time, coagulation time, alpha angle and maximum amplitude values among and inbetween the groups (P>0.05).In this study we compared hemostatic changes during isoflurane and desfluraneanaesthesia using thrombelastography in intracranial mass surgery; we concluded that bothdesflurane and isoflurane agents do not change TEG parameters, do not have any negativeeffect on hemostatic system and can be used safety in major surgery such as intracranial masssurgery.This document was created with the trial version of Print2PDF!38Once Print2PDF is registered, this message will disappear!Purchase Print2PDF at http://www.software602.com/