Kan kültürlerinden izole edilen klebsiella pneumoniae suşlarında genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz saptanmasında üç yöntemin(çift disk sinerji, kombine disk ve e-test)karşılaştırılması ve antimikrobiyal duyarlılıklarının araştırılması.
Antimicrobial susceptibilittes of klebsiella pneumoniae strains isolated from blood cultures and detection of extended spectrum beta-lactamase production with three methods
  1. Tez No: 194912
  2. Yazar: FERHAT IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. E. İNCİ TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
6. ÖZETBu çalışmada, yatan hastaların kan kültürü örneklerinden soyutlanan Klebsiellapnumoniae suşlarında ESBL sıklığı, ESBL saptanmasında çift disk sinerji testi (ÇDST),kombine (modifiye) disk sinerji testi, E-testinin karşılaştırılması ve antimikrobiyalduyarlılığın araştırılması amaçlanmıştır.Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Merkez Mikrobiyoloji LaboratuvarıBakteriyoloji Bölümüne çeşitli kliniklerden gelen yatan hastaların kan kültür örneklerinden102 Klebsiella pnumoniae suşu izole edilmiştir. Kombine (modifiye) disk sinerji testi ile%63.7 oranında ESBL varlığı tespit edilmiştir. Çift disk sinerji testi ve CT/CTL E-testyöntemlerinin kombine disk yöntemine göre seçicilikleri %100, duyarlılıkları ise çift disksinerji testinde %96.9, CT/CTL E-test yönteminde ise %93.9 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYANTIMICROBIAL SUSCEPTIBILITIES OF KLEBSIELLA PNEUMONIAE STRAINSISOLATED FROM BLOOD CULTURES AND DETECTION OF EXTENDEDSPECTRUM BETA-LACTAMASE PRODUCTION WITH THREE METHODSThis study was carried out to detect the antimicrobial susceptibility and to comparethe the double disc synergy test, combined disc synergy test, E-test method for detectionExtended Spectrum Beta Lactamases (ESBL) in Klebsiella pneumoniae strains isolatedfrom hospitilized patient?s blood cultures.One hundred and two Klebsiella pneumoniae strains were isolated from bloodsamples that were taken from different clinical departments of Central Microbiology?sBacteriology section of Selçuk University Meram Medical School. ESBL was observed in63.7 % of isolates with combined disc synergy test. The specificity of Double disc synergytest and CT/CTL E-test method with respect to combined disc synergy test was 100%,sensitivity was 96.9% in double disc synergy method and 93.85% in CT/CTL E-testmethod.