Tip 1 diabetes mellituslu olgularda retina sinir lifi tabakası kalınlığının optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 194911
  2. Yazar: ŞABAN GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÖZKAĞNICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
6. ÖZETDiabetik retinopati DM'nin en sık görülen komplikasyonudur ve günümüzde 20-65yaş arası körlüğün en önemli nedenidir. Diabetin vasküler yapıya etkileri iyi bilinmesinerağmen DR'nin retinal nöronlarda yaptığı patolojik değişiklikler pek iyi bilinmemektedir.OCT ile RSLT kalınlığının kantitatif olarak ölçülmesi, erken RSLT defektlerinin tespiti vetakibi mümkün olmaktadır. Bu çalışmada Tip 1 DM olgularında diabetin RSLT kalınlığınaetkisi, metabolik kontrol ve diabet süresi ile RSLT kalınlığı arasındaki ilişki incelendi.Toplam 167 olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular üç grupta incelendi. Kontrolgrubu; yaşları 8 ile 31 arasında değişen (18.71±5.72 yıl) sağlıklı 49 olgudan oluşturuldu.DR olmayan grup; yaşları 6 ile 38 arasında değişen (17.02±8.00 yıl) Tip 1 DM'si bulunan,DR'si olmayan 98 olgudan oluşturuldu. DR olan grup; yaşları 16 ile 40 arasında değişen(27.35±7.50 yıl) Tip 1 DM'si ve NPDR'si bulunan 20 olgudan oluşturuldu. Olguların sağgözlerinden Stratus OCT kullanılarak alınan RSLT kalınlık ölçümleri değerlendirildi.Retinopati olan grupta hem OCT parametrelerinde hem de süperior, nazal veinferior kadranlarda ölçülen sinir lifi kalınlıkları ve ortalama RSLT kalınlığında incelmevardı. Retinopati olmayan grupta ise hem OCT parametrelerinde hem de kadran olarakRSLT kalınlığı ve ortalama RSLT kalınlığında incelme yoktu. Retinopati olan ve retinopatiolmayan olgular beraber ele alındığında ve retinopati olmayan grupta süperior, nazal veinferior kadrana ait sinir lifi kalınlığı ve ortalama RSLT kalınlığı ölçümleri ile HbA1cdüzeyi arasında anlamlı ve ters bir ilişki vardı. Retinopati olan ve retinopati olmayanolgular birlikte değerlendirildiğinde, inferior kadrana ait sinir lifi kalınlığı ve ortalamaRSLT kalınlığı ölçümleri ile AKŞ düzeyi arasında anlamlı ve ters bir ilişki vardı.Retinopati olan grupta saptanan RSLT incelmesinin, bu grupta diabet süresinindaha uzun olmasından kaynaklandığı kanısındayım. RSLT kalınlığı DR gelişimi ve kötümetabolik kontrole paralel olarak incelmektedir. DM'nin güncel tedavi yaklaşımında iyi63metabolik kontrol ile mikrovasküler komplikasyonların önlenmesinin yanında nöronkoruyucu prosedürlerin önemi ortaya çıkmaktadır. Glokomu ve diabeti bulunan olgulardaRSLT'de incelme görüldüğünde bu incelmenin glokomla bağlantılı olabileceği gibiDR'nin gelişmi ve kötü metabolik kontrol ile de ilişkili olabileceği göz önündebulundurulmalıdır.64
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYDiabetic retinopathy, nowadays is the most commonly seen complication of DMand the most significant cause of blindness between the ages of 20 and 65. Although theeffects of diabetes on vascular system are well-known, pathologic changes of DR on retinalneurons have not been well established. OCT enables, RNFL thickness measurementquantitatively, early determination and follow-up of RNFL defects. In this study, effect ofType 1 diabetes on RNFL thickness, correlation between metabolic control and duration ofdiabetes and RNFL thickness were investigated.Totaly 167 cases were included into this study. Cases were investigated in threegroups. The control group was composed of 49 healthy persons, between the ages of 8 and31 (18.71 ± 5.72 years). The non-retinopathy group was composed of 98 cases, in the agegroup of 6-38 (17.02 ± 8.00 years), with Type 1 DM without DR. The retinopathy groupbetween the ages of 16 and 40 (27.35 ± 7.50 years) was composed of 20 cases, with Type 1DM and NPDR. RNFL thickness measurements taken from the right eyes of the casesusing Stratus OCT were evaluated.In the retinopathy group, there was thinning in the OCT parameters, neural fiberthickness measured in superior, nasal and inferior quadrants and average RNFL thickness.In the non-retinopathy group, no thinning was seen in the OCT parameters, RNFLthickness in none of the quadrants and average RNFL thickness. Retinopathy and non-retinopathy cases taken in consideration together and in the non-retinopathy group, therewas a significant and adverse relationship between neural fiber thickness of superior, nasaland inferior quadrants and average RNFL thickness measurement and HbA1c level. Whenretinopathy and non-retinopathy groups were evaluated together, there was a significantand adverse correlation between neural fiber thickness of inferior quadrant and averageRNFL thickness and fasting blood sugar (FBS) level.65It is suggested in our study that RNFL thinning determined in the retinopathy groupis based on the fact that the duration of diabetes was longer in this group. RNFL thicknessbecomes thinner along with DR development and poor metabolic control. As a currenttherapeutic approach to DM, neuron protection procedures are becoming important as wellas good metabolic control and prevention of microvascular complications. When a thinningis encountered in RNFL in the cases with glocom and DM, it should be taken into accountthat this thinning could be related to glaucoma, development of DR or poor metaboliccontrol.66