Endotelyal nitrik oksit sentaz açilasyonunun nitrik oksit sentezi ve vasküler reaktivite üzerine etkisi
The effects of endothelial nitric oxide synthase acylation on nitric oxide synthesis and vascular reactivity
  1. Tez No: 194954
  2. Yazar: FATOŞ İLKAY ALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Alp FI. `'Endotelyal Nitrik Oksit Sentaz Açilasyonunun Nitrik Oksit Sentezi Ve Vasküler Reaktivite Üzerine Etkisi'' stanbul Üniversitesi Saglık Bilimleri Enstitüsü, Farmakoloji ABD. Doktora Tezi. stanbul, 2007. Proteinlerin miristolasyonu ve palmitolasyonu, fonksiyonel olarak bulunmaları gereken plazma membranlarındaki lokalizasyonları açısından önemlidir. Endotel hücrelerde Nitrik oksit (NO) sentezinini katalizleyen enzim olan endotelyal nitrik oksit sentaz (eNOS), Glisin-2 rezidüsünden N-miristolasyona, sistein-15 ve -26 rezidülerinden S-palmitolasyona ugramakta ve bu modifikasyon eNOS'un Golgi kompleksinde ve plazma membranlarının kaveola ve lipid raftler gibi kolesterolden zengin mikrodomainlerinde lokalize olmasına aracılık etmektedir. Açilasyon defektif mutant eNOS formlarının bu domainlere hedeflenemedikleri ve buna baglı olarak bazal ve agonistle stimüle edilen NO salınımının bozuldugu gözlenmistir. eNOS'un yanı sıra kaveolanın majör proteini olan kaveolin-1 ve Src kinazlar gibi endotel hücrelerde eksprese edilen diger proteinlerin de palmitollendigi bilinmektedir. Vasküler biyoloji açısından global palmitolasyonun önemini analiz etmek için, normal ve genetik modifikasyonlu farelerden izole edilen damar preparatlarında ve endotel hücre kültürlerlerinde, protein yag açilasyonu inhibitörü 2-bromopalmitat ve uzun zincirli yag asidi açil KoA sentaz inhibitörü Triacsin C'nin etkileri çalısılmıstır. Triacsin C'nin endotel hücrelerden NO salınımını arttırdıgı, eNOS-kaveolin-1 etkilesmesini anlamlı düzeyde azalttıgı ve Golgi'nin fragmentasyonuna sebep oldugu gözlenmistir. 2-bromopalmitat'ın ise böyle bir etkisi gözlenmemistir. Ayrıca Triacsin C'nin hücre proliferasyonunu inhibe ettigi ve in vitro olarak anjiogenik cevaplılıgı anlamlı düzeyde arttırdıgı belirlenmistir. Triacsin C ve 2- bromopalmitat'ın wild tip, eNOS knockout ve kaveolin-1 knockout farelerden izole edilen aortik halkalarında fenilefrin ile indüklenen kontraksiyonları inhibe ettigi ve bu inhibitör etkinin wild tip ve kaveolin-1 knockout farelerde eNOS inhibitörü L-NAME varlıgında kısmen geriye döndügü gözlenmistir. Bu çalısma yag açilasyonu inhibitörlerinin endotel hücre biyolojisi ve vasküler reaktivite üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Alp FI. `?The Effects of Endothelial Nitric Oxide Synthase Acylation on Nitric Oxide Synthesis and Vascular Reactivity?? stanbul University, Institute of Health Science, Department of Pharmacology Doktora Tezi. stanbul. 2007. Myristoylation and palmitoylation of proteins enhance the localization to the plasma membrane, where they must be present to function properly. Endothelial nitric oxide synthase (eNOS), the enzyme that catalyze the nitric oxide (NO) synthesis in endothelial cells, is Nmyristoylated at Glycine-2 and subsequently S-palmitoylated at Cysteine-15 and -26 residues. N-myristoylation and S-palmitoylation mediate the localization of eNOS in Golgi complex and cholesterol rich microdomains of the plasma membranes, including caveolae and lipid rafts. Acylation defective mutants of eNOS, which can not target either domain, impairs basal and agonist-stimulated NO release. In addition to eNOS, other important proteins like caveolin-1 (major coat protein of caveolae) and Src expressed in endothelial cell types are also palmitoylated. In order to analyse, the importance of global palmitoylation in vascular biology, we studied the effect of protein fatty acylation inhibitor 2-bromopalmitate and long-chain acyl-CoA synthase inhibitor Triacsin C on wild type and genetically modified mice as well as endothelial cell cultures. Our results showed that, Triacsin C but not 2-bromopalmitate increases NO release in endothelial cells, abolishes the interaction between eNOS and caveolin-1 and causes the Golgi apparatus fragmentation. Triacsin C partially inhibits the cell proliferation, but significantly enhance the angiogenic response ?in vitro?. 2-bromopalmitate and Triacsin C inhibited phenylephrine-induced contraction on isolated aortic rings from wild type, eNOS knockout and caveolin-1 knockout mice. This effect was partially restored with NOS inhibitor L-NAME in wild type and kaveolin-1 knockout mice, showing the role of NO on the inhibitory effects of these acylation inhibitors. This study provides evidences for the importance of fatty acylation inhibitors on endothelial cell biology and vascular reactivity.