Kktc'deki yataklı tedavi kurumlarında çalışan hemşire ve hekimlerin hasta haklarına duyarlılığının belirlenmesi
Determination of sensitivity on patient right of nurses and phsysicians working at public hospitals in trnc
  1. Tez No: 194955
  2. Yazar: FATMA SAVAŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RENGİN ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma, KKTC'de yataklı tedavi kurumlarında çalışan hemşire ve hekimlerin hasta hakları konusundaki inançlarını ve etik duyarlılıklarını incelemek amacı ile planlandı. Araştırmanın evrenini; KKTC'de yataklı tedavi kurumlarında çalışan tüm hemşire ve hekimlerden oluştu. Araştırmanın örneklemini ise tabakalı örneklem yöntemi ile araştırmaya katılmaya istekli 72 hemşire ve 42 hekim oluşturdu. Araştırma verileri; Bireysel bilgi formu, hasta haklarıyla ilgili literatür çalışması yapılarak hazırlanmış Hasta Haklarına İnanç formu ve Ahlaki Duyarlılık Anketi kullanılarak elde edildi. Araştırmanın İstatistik analizinde;Frekans ve yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki- kare, Pearson korelasyon, ANOVA, t Testi kullanıldı. Araştırma bulguları: Çalışmaya katılan hemşire ve hekimlerin %54'ünün hasta hakları konusunda bilgili olduğu, %42 si kısmen bilgili, %3.5'inin ise hasta hakları konusunda bilgiye sahip olmadığı gözlendi. Hemşire (sd 32.63, x 10.46) ve hekimlerin (30.45 art ort 10.64) hasta haklarına inançlarının beklenen düzeyde olmadığı görüldü.Hasta haklarına inanç konusunda hemşire ve hekimler arasında, anlamlı farklılık yoktu.( t = p>0.05)Hemşire (80.53 +_ 28.87) ve hekimlerin (73.26, +_ 27.34) ahlaki duyarlılık düzeylerinin ise ortalamanın altında, hafifçe yüksek olduğu belirlendi. Ahlaki duyarlılık açısından hemşire ve hekimler arasında, anlamlı farklılık yoktu.(t = p> 0.05) Hasta haklarına inanç ile ahlaki duyarlılık arasında pozitif bir ilişki olduğu, hemşire ve hekimlerde hasta haklarına inanç arttıkça ahlaki duyarlılığın da arttığı belirlendi.(r = 0.95)
Özet (Çeviri)
The research is planned as a descriptive study; Determination of Sensitivity on Patient Rights of Nurses and Physicians Working at Public Hospitals in TRNC and bringing on agenda the neccesity of discussing the topic on a scientific level The survey includes nurses and physicians who work in hospitals in TRNC.The sample group is made up of random 72 nurses and 42 physicians who were willing to participate in the survey. The datum of the survey is gathered through individual knowledge forms, survey sheets prepared after literature work on belief of patient rights form, and MSQ ( Moral Sensitivity Questionnaire). Statistical Analysis of Survey: Frequency and percentage, average, standard deviation, Chisquare, Pearson correlation, ANOVA t test was used for the Statistical Analysis of the research. Research findings: While 54% of the participants of the study were well-informed on patients? rights, 42% were partly informed and 3.5% has no information on patients? rights. It was observed that the belief of nurses (32.63, 10.46) and physicians in patients? rights was not at the expected level. There is no significant difference between the nurses and physicians (p>0.05). Moral sensitivities of nurses (80.53 28.87) and physicians (73.26 27.34) were designated as below the average and slightly high. There is no significant difference between nurses and physicians on the point of view of moral sensitivity (p> 0.05). When looked into the relation of the belief on patients? right and the moral sensitivity, it was determined that there was a positive relation and that in parallel of the increase in the belief on patients? rights of nurses and physicians, the moral sensitivity has increased. (r= 0.95)