Aerobik egzersiz ve balneoterapi tedavilerinin fibromyalji hastalarında serum beta-endorfin seviyesine etkisi
The effect of aerobic exercise and balneotherapy therapies on serum beta-endorphine level in fibromyalgia patients
  1. Tez No: 556915
  2. Yazar: FAHRETTİN BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Fibromyalji sendromu (FMS); etiyolojisi net olarak bilinmeyen, 3 aydan uzun süren yaygın vücut ağrısı ve vücudun belirli bölgelerinde hassas noktalarla karakterize klinik bir durumdur. FMS; yaygın vücut ağrılarının yanı sıra depresyon, anksiyete ve uyku bozukluğu ile ilişkilidir. FMS etyopatogenezi multifaktöriyel olup santral ve otonom sinir sisteminin disfonksiyonu, hormonal, genetik ve psikolojik faktörlerin karşılıklı etkileşimiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Hipotalomo - hipofizer aksın bozukluğu etyopatogenezde önemli sebeplerden bir tanesidir. FMS hastalarında bu aksın hormonlarından biri olan beta-endorfinin (β-Endorfin) etyopatogenezde rol aldığı düşünülmektedir. Endorfinler ağrı duyumunu vücudun birçok bölgesinde modüle ederler. β-Endorfin, assendan ağrı yollarında nosisepsiyon sinyalizasyonunun zayıflatılmasında rol oynar. Bununla birlikte, β-Endorfinin ve bu analjezik etkinin FMS'de azaldığı gözlemlenmiştir. FMS tedavisinde kullanılan aerobik egzersiz ve balneoterapinin FMS hastalarında ağrı, hassas nokta sayısı, yorgunluk, depresif duygu durum ve uyku bozukluğu gibi birçok semptomda azalma ve klinik düzelme sağladığı gösterilmiştir. Bu tedavilerin aynı zamanda β-Endorfin seviyelerini arttırdığı da bazı çalışmalarca gösterilmiştir. Biz de bu çalışmada, FMS hastalarında β-Endorfin seviyelerini belirlemeyi ve FMS tedavisinde kullanılan aerobik egzersiz ve balneoterapi tedavilerinin β-Endorfin seviyesi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 2010 Amerikan Romatoloji Birliği (ACR) FMS klasifikasyon kriterlerine göre FMS tanısı konan 60 hasta ve 30 sağlıklı gönüllü dâhil edildi. FMS'li hastalar rastgele 30 kişilik iki eşit gruba ayrıldı. Birinci hasta grubuna günde 1 kez olmak üzere 15 seans fizik tedavi (FT) ve 21 seans balneoterapi uygulanırken ikinci gruba günde 1 kez olmak üzere 15 seans FT, 21 seans balneoterapi ve 6 hafta süreyle aerobik egzersiz programı uygulandı. Hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrasında semptom sorgulama, ağrı için Vizüel Analog Skala (VAS), Fibromyalji Etki Sorgulaması (FIQ), Beck Depresyon Ölçeği (BDI) ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) anketlerinin doldurulması ile değerlendirildi. Sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alınırken 1 kez, FMS'li hasta gruplarının ise tedavi öncesi ve sonrası 2 kez olmak üzere plazma β-Endorfin düzeyleri ölçüldü. Tüm değerlendirmelerde anlamlılık düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS) is a clinical condition characterized by diffuse body pain and tender points that lasting for more than 3 months and the etiology is still unknown. FMS is commonly associated with body pain, as well as depression, anxiety, and sleep disturbance. The etiopathogenesis of FMS is multifactorial and it is thought that the dysfunction of the central and autonomic nervous system is caused by the interaction of hormonal, genetic and psychological factors. Disruption of hypothalomo - pituitary axis is one of the important causes of etiopathogenesis. Beta-endorphin (β-Endorphin), one of the hormones of this axis, is thought to play a role in the etiopathogenesis of FMS patients. Endorphins modulate the sensation of pain in many parts of the body. β-Endorphin plays a role in attenuating nociception signaling in ascending pain pathways. However, it was observed that β-endorphin and this analgesic effect decreased in FMS. Aerobic exercise and balneotherapy used in the treatment of FMS have been shown to reduce and clinically improve many symptoms such as pain, tender points, fatigue, depressive mood and sleep disturbance in FMS patients. Some studies have also shown that these treatments increase β-endorphin levels. In this study, we aimed to determine β-Endorphin levels in FMS patients and to investigate the effect of aerobic exercise and balneotherapy treatments on β-Endorphin levels. Sixty patients diagnosed with FMS according to 2010 American College of Rheumatology (ACR) FMS classification criteria and 30 healthy volunteers were included in the study. The patients with FMS were randomly divided into two equal groups of 30 people. The first group of patients received 15 sessions of physical therapy (PT) and 21 sessions of balneotherapy once a day, while the second group received 15 sessions of FT, 21 sessions of balneotherapy and aerobic exercise program for 6 weeks. Patients were evaluated by symptom questioning before and after treatment, Visual Analogue Scale for Pain (VAS), Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), Beck Depression Scale (BDI) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) questionnaires. Plasma β-Endorphin levels were measured once in the healthy control group and twice before and after the treatment of FMS patients. Significance level was accepted as p 0.05).