Bağımlı kadınların üreme sağlığı sorunlarının belirlenmesi
Diagnosis of reproductive health problems of women with alcohol and drug use disorder.
- Tez No: 194973
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMRAN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu arastırma; alkol-madde bagımlısı kadınların üreme saglıgı sorunlarının belirlenmesi amacıyla, tanımlayıcı bir çalısma olarak planlanmıstır. Arastırmanın evrenini; Saglık Bakanlıgı Ord.Prof.Dr.Mazhar OSMAN Ruh ve Sinir Hastalıkları Egitim ve Arastırma Hastanesinden gerekli etik kurul izni alınarak AMATEM (Alkol-Madde Bagımlılıgı Arastırma, Tedavi, Egitim Merkezi) Kliniginde 15-09-2006 ile 15- 03-2007 tarihleri arasında DSM-IV'e (Diagnostic and Statistical Manuel of Mental Disorders) göre, alkol ve madde bagımlılıgı tanısı almıs, 15 yas ve üzeri tüm kadınlar olusturmustur. Örneklem kapsamına ise; evrenden açıklanan grup içinden psikiyatrik hastalık bulguları ve bu yönde herhangi bir tanısı olmayan, deliryum tremens ve siddetli madde yoksunluk bulgusu ile mental retardasyon, demans ve diger organik bozuklukları bulunmayan, çalısmaya katılmayı kabul eden 126 kadından olusmaktadır. Arastırma verilerinin toplanmasında; bagımlı kadınların demografik ve alkol-madde kullanımlarına iliskin özellikleri, siddet ve obstetrik-jinekolojik durumlarına iliskin özellikleri, literatür bilgisi dogrultusunda arastırmacı tarafından hazırlanan ve uzman görüsü alınıp, gerekli düzeltmeler yapılarak ?bagımlı kadınların üreme saglıgı sorunlarının belirlenmesine yönelik 72 soruluk anket formu? olarak düzenlenmistir. Ayrıca bagımlı kadınların cinsel fonksiyonlarının degerlendirilmesi için Arizona Cinsel Yasantılar Ölçegi kullanılmıstır. Arastırma, daha önceden belirlenmis bir odada yüz yüze görüsülerek, çalısmaya katılmayı kabul etmis kadınlara, çalısmanın amacı hakkında bilgi verilip, yazılı bilgilendirilmis onam formu alınarak gerçeklestirilmistir. Arastırma verilerinin istatistiksel analizi, yüzdelik, ortalama, ki-kare, pearson korelasyon, student's t testi, spearman's teknigi, reliability analiz teknigi ile degerlendirilmistir. Çalısmaya katılan olguların, %37,3'ünü alkol bagımlılıgı, %62,7'sini madde bagımlılıgı olan kadınlar olusturmustur. Madde bagımlısı kadınların yas ortalaması; 27,03±8,18, alkol bagımlısı kadınların yas ortalaması ise; 35,55±10,03 olarak saptanmıstır. Alkol bagımlısı kadınların %51,1'inin sekiz yıl üzerinde egitim düzeyine sahip oldukları, %80,9'u ilk alkolü 18 yas ve üzerinde, ortalama; 12,17±7,82 yıldır alkol kullandıkları ve ailelerinde alkol-madde kullanım oranlarının yüksek oldugu bulunmustur. Madde bagımlısı kadınların ise; %83,5'inin ailesiyle yasadıgı, %64,6'sının sekiz yıl ve altında egitime sahip oldugu, %36,7'sinin ilk maddeyi 18 yas altında kullanmaya basladıkları belirlenmistir. Bagımlı kadınlarda alkol-madde baslama yası düstükçe, cinsel iliski ve ilk gebelik yasının da düstügü saptanmıstır. Alkol-madde bagımlısı kadınların, %70,6'sının sözel, duygusal, fiziksel, cinsel siddete maruz kaldıgı, %65,2'sinin korunmasız birden fazla kisiyle cinsel iliskide bulundugu, %77,1'inin istenmeyen gebelik yasayıp isteyerek düsük yaptıgı, %49,4'ünün kullandıkları bagımlılık yapıcı maddeyi gebeliklerinde de devam ettikleri, bunlardan %34,5'inin gebelikleriyle ilgili komplikasyon yasadıgı, %11,1'inin emzirirken alkol-madde kullanmaya devam ettigi saptanmıstır. Madde bagımlısı kadınların, %65,8'inin üreme yolu enfeksiyonu geçirdigi, %48,1'inin 35 günden fazla aralarla adet gördükleri belirlenmistir. Alkol bagımlısı kadınlarda ise; üriner inkontinans ve kronik saglık sorunlarının daha fazla görüldügü saptanmıstır. Alkol bagımlısı kadınların madde bagımlısı kadınlara göre; kendi kendine meme muayenesi, düzenli aralıklarla mamografi çektirdikleri, jinekolojik muayene ve PAP Smear yaptırdıkları ve saglıgı koruyucu davranıslara daha çok önem verdikleri saptanmıstır. Bu arastırmanın sonucunda, bagımlı kadınların kullandıkları bagımlılık yapıcı maddelerin fiziksel, sosyal, psikolojik etkilerinin üreme ve cinsel saglıkları için risk olusturdugu ve bununla ilgili çalısmaların yapılması gerektigi belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study which is designed to determine the reproductive health problems of women with alcohol and drug use diserder. The universe of the study consisted of 126 women who were is years old and older, diagnosed as alcohol and drug dependent according to DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manuel of Mental Disorders). The study was conducted between 15 September 2006 ? 15 March 2007 at Bakırköy Psychiatry and Neurolojical Sciences State Hospital in Alcohol and Drug Addiction Research and Treatment Center. All interviews were done us an informed consent. Patients with a comorbid psychiatric disorder, with a diagnosis of delirium tremens , with severe substance withdrawal symptoms , with a diagnosis of mental retardation, dementia, general medical condition were excluded. A questionaire of 72 questions was designed to determine the reproductive health problems of women with alcohol and drug use disorder in context of their sociodemographic characteristics severity of alcohol and drug use, their obstetrics and gynecological characteristics. In this study Arizona Scale was used to determine the sexual dysfunction of women with alcohol and drug use disorder. All interviews were done face to face in a room and with an informed consent. Statistical analysis of the study was done with chi-square, pearson correlation analysis, students?t test, spearman?s analysis and reliability analysis. In this study, the rate of alcohol dependency was found to be 37,3% and the rate of drug dependency was found to be 62,7%. Mean age of women with a diagnosis of drug dependency was 27,03±8,18, and mean age of women with a diagnosis of alcohol dependency was 35,55±10,03. 51,1% of women with a diagnosis of alcohol dependency were educated 8 years and more, 80,9% of women with a diagnosis of alcohol at an age of 18 and more with a family history of alcohol and drug use and their duration of alcohol use was found to be 12,17±7,82. 83,5% of women with a diagnosis of drug dependency were living with their families, 64,6% of them were educated 8 years and less, 36,7% of them stated to use drugs at an age of 18 and less. In this study it was found that as the age of alcohol and drug use declines, the age of first pergnancy and first coitus also declines. 70,6% of women with a diagnosis of alcohol and drug dependency was found to have a history of trauma. 65,2% of them was found to have a history of unprotected sex with multiple partners. 77,1% of them had a history of abortion. 49,4% of them continued to use alcohol and drug during their pregnancy, 34,5% of them had pregnancy complications, 11,1% of them continued to use alcohol and drug during breastfeeding 65,8% of women with a diagnosis of drug dependency had a history of urinary tract infection , 48,1% of them had a menstruation cycle of 35 days and more . Urinary incontinency and chronic health problems were found to be more among women with a diagnosis of alcohol dependency. Women with a diagnosis of alcohol dependency were found to have more frequent obstetrics and gynecological and check-ups. These results should be taken into account when considering addiction treatment programs in order to prevent psychosocial burden and reproductive health problems of addict women. Further retrospective and prospective studies are needed in these subjects.