Aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-49 yaş arası kadınların korunma yöntemleri konusunda bilgi düzeyi ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and behaviors regarding contraceptive methods among women aged 18–49 attending a family medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 949177
  2. Yazar: AYBÜKE ALAN BORAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM POLAT, DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, Family Medicine, Family Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş ve Amaç: Aile planlaması, kadın sağlığı ve toplumsal kalkınma açısından kritik bir halk sağlığı hizmetidir. Dünya genelinde istenmeyen gebelik oranlarının yüksekliği, bu alandaki hizmetlerin yetersizliğini ortaya koymaktadır. Türkiye'de modern yöntemlerin kullanım oranı son yıllarda düşüş göstermekte ve karşılanmamış aile planlaması ihtiyacı artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, doğurganlık çağındaki kadınların aile planlaması yöntemlerine ilişkin bilgi düzeyini, kullanım alışkanlıklarını ve tercihlerinde etkili olan faktörleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olarak, 15 Kasım 2024-15 Şubat 2025 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18–49 yaş arası kadınlar arasında yürütülmüştür. Minimum örneklem büyüklüğü 241 olarak belirlenmiş olup çalışmaya 255 kadın dahil edilmiştir. Veriler, katılımcılara çevrimiçi olarak uygulanan yapılandırılmış anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Anket; doğum kontrol yöntemlerine ilişkin bilgi düzeyi, kullanım alışkanlıkları ve sosyodemografik değişkenleri içermektedir. Bağımlı değişken olarak bilgi düzeyi; bağımsız değişkenler olarak yaş, eğitim, medeni durum, gelir düzeyi, çalışma durumu ve üreme geçmişi gibi faktörler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Family planning is a critical public health service in terms of women's health and social development. The high rate of unintended pregnancies worldwide reveals inadequacies in family planning services. In Turkey, the use of modern contraceptive methods has declined in recent years, while the unmet need for family planning has increased. This study aims to evaluate the knowledge levels, usage habits, and factors affecting the contraceptive method preferences of women of reproductive age. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted between November 15, 2024 and February 15, 2025, among women aged 18–49 who applied to the Family Medicine outpatient clinic of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital. The minimum sample size was calculated as 241, and a total of 255 women were included in the study. Data were collected via a structured online questionnaire covering knowledge about contraceptive methods, usage habits, and sociodemographic variables. Knowledge level was considered the dependent variable, while independent variables included age, education, marital status, income level, employment status, and reproductive history.