İzokinetik ve izometrik egzersiz çalışmasının kas gücü ve propriyosepsiyon üzerine etkileri
Effects of isokinetic and isometric exercise on muscle power and proprioception
- Tez No: 194972
- Danışmanlar: PROF.DR. SAFİNAZ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Antrenman programları ve rehabilitasyon programlarında uygulanan izometrik ve izokinetik egzersizlerin kas gücü üzerine bilinen etkilerinin yanı sıra propriyoseptif duyular üzerine etkileri konusunda fazla sayıda çalısma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalısmayı sedanter kisilerde izokinetik ve izometrik egzersizler uygulayarak, bu egzersizlerin kas gücü ile birlikte propriyosepsiyon üzerine etkilerini arastırmayı planladık. Çalısma 16 saglıklı sedanter erkek ögrenci ve 14 saglıklı sedanter kız ögrenci üzerinde yapıldı. 8 erkek, 7 kız ögrenciden olusan 15 kisilik izokinetik çalısma grubu (Grup 1) ve 8 erkek, 7 kız ögrenciden olusan 15 kisilik izometrik çalısma grubu (Grup 2) olusturuldu. Gönüllülerin baslangıç degerlerini belirlemek amacıyla her iki bacak izokinetik ve izometrik diz ekstansiyon, fleksiyon testi ve her iki diz eklemine pasif ve aktif eklem pozisyon hissi testi yapıldı. Her iki gruptaki denekler 3 gün/hafta olarak 6 hafta boyunca çalısmaya alındı. Çalısma sonrasında, çalısma öncesi uygulanan testler tekrarlandı. Çalısma öncesi ve sonrası yapılan testler degerlendirildiginde hem izokinetik egzersiz yapan grup, hem de izometrik egzersiz yapan grupta, egzersiz sonrası anlamlı kas kuvvet artısları saptandı. Çalısma sonrası propriyosepsiyon degerlendirildiginde her iki grupta aktif eklem pozisyon hissinde anlamlı düzelme görüldü, bununla beraber pasif eklem pozisyon hissinde degisiklik saptanmadı. Her iki egzersiz grubunun sonuçlarını karsılastırdıgımızda hem kas kuvveti hem de propriyosepsiyon degerlerinde birbirlerine göre anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
There aren?t sufficient studies in the literature evaluating the effects of isometric and isokinetic exercises applied in training and rehabilitation programs on proprioceptive sensations along with the known effects on muscle power. Therefore, in this study we planned to apply isokinetic and isometric exercises to sedentary individuals and evaluate the effects of these exercises on muscle power together with effects on proprioception. The study involved 16 healthy sedentary male students and 14 healthy sedentary female students. An isokinetic study group of 15 subjects (Group 1) consisting of 8 male and 7 female students and an isometric study group of 15 subjects (Group 2) consisting of 8 male and 7 female students were formed. In order to determine the baseline values of the volunteers, isokinetic and isometric knee extension, flexion tests of both legs and passive and active joint-positioning sensation tests on both knee joints were performed. Subjects in both group stayed in the study for 6 weeks with an exercise program of 3 days/week. At the end of the study, the tests performed at baseline were repeated. By evaluating the pre- and post-study tests, significant muscle power increases following the exercises were found in both of the groups, isokinetic exercise group and isometric exercise group. The post-study evaluation of proprioception showed significant improvement in active joint positioning sensation in both groups; no change could be detected on passive joint positioning sensation. Comparing the results of both exercise groups, significant differences on both muscle power and proprioception could not be detected.