Düşük glisemik indeks ve yüksek glisemik indeksle beslenen obezlerde glisemik indeksin aterosklerotik marker'lere etkisi
The effects of weight loss with dietary low and high glycemic index on atherosclerotic markers within the obese subjects
  1. Tez No: 194999
  2. Yazar: CEREN YOLAÇAN İŞERİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜCAHİT ÖZYAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalısma, stanbul Üniversitesi Bilimsel Arastırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmistir. Proje No: T-83 Obezite tedavisi için müracaat eden kisiler incelendiginde genellikle glisemik indekse önem verilmeden yalnızca enerji kısıtlaması seklinde tedavi planlandıgı gözlenmektedir. Yapılan uzun dönemli çalısmalarda düsük kalorili yüksek glisemik indeksli diyet ile beslenenlerde düsük glisemik indeksle beslenenlere kıyasla aterosklerotik marker'lerin daha yüksek oldugu gözlemlenmistir. Çalısmamızda, kısa dönemde (1 ayda) düsük ve yüksek glisemik indeksli besinler vererek kilo kaybı ve aterosklerotik marker'ler üzerindeki etkilerini arastırmak hedeflendi. Çalısmaya TÜDOV Özel Diabet Hastanesi ve Cerrahpasa Tıp Fakültesi Obezite Poliklinigi'ne basvuran 40 obez kadın alınmıstır. Fizik muayene ve bazı antropometrik ölçümlerin ardından aterosklerotik marker'leri degerlendirmek amacıyla kan örnekleri toplandı. Düsük glisemik indeksle beslenen grupta vücut agırlıgı, beden kitle indeksi, bel ve kalça çevresinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma; Sensitif CRP, fibrinojen ve tokluk kan sekerinde anlamlı bir artıs belirlenmistir. Yüksek glisemik indeks ile beslenen grupta ise bel çevresi, kalça çevresi, total kolesterol ve trigliserid düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı ölçüde azalma; tokluk kan sekerinde anlamlı ölçüde artıs tespit edilmistir. Uygulanan diyetler sonrası, agırlık kaybeden her iki grubun parametrelerinde meydana gelen farklar karsılastırılmıstır. Bu farklar, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıstır. Bunun nedeni çalısma süresinin kısa olması, hastaların agırlık kaybının az olması, hasta sayısının az olması ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
This Study was financially supported by Scientific Research Projects, stanbul University With respect to the examination of persons applied for obesity treatment, it is observed that this treatment was generally planned as decreasing of energy intake instead of paying attention for glycemic index. In recent studies, it has been observed that atherosclerotic markers in which persons were nourished with low calories and high glycemic index diet was higher. The purpose of this study is to examine the effects of dietary glycemic index for obese on weight loss and atherosclerotic markers in limited period. 40 obese women were participated. Blood samples were collected in order to evaluate atherosclerotic markers following the physical examination and several anthropometric measurements. It was determined that the decrease of body weight, body mass index, waist and hip circumferences; and the increase of sensitive CRP, fibrinogen and 2-hours postprandial blood sugar were statistically significant among group participants being nourished with low glycemic index. It was also determined that the decrease of total cholesterol and triglyceride levels, waist and hip circumferences; and the increase of 2- hours postprandial blood sugar were statistically significant among the group participants being nourished with high glycemic index. Thereafter the diets applied, differences occurred in the parameters of two groups participants who lost weight were accordingly compared. Those differences were not been statistically found out as significant. The reasons of those results can be explained by having limited testing period (one month), having limited participant, having few lost of patients weight,