Farklı implant abutment bağlantılarının oluşturduğu stresin sonlu elemanlar analiz yöntemi ile incelenmesi
Three dimentional fem analysis of the force distribution of different implant abutment connections
- Tez No: 195008
 - Danışmanlar: PROF.DR. HALUK KESKİN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalısmada kullanımı halen devam eden altı farklı sistemin incelenmesi tasarlanmıstır. Çalısmada kullanılan implant-abutment baglantıları birbirinden farklı sekilde tasarlanmıs sistemlerden seçilmistir. Burada amaç aynı malzeme özelliklerine sahip aynı yükleme kosullarındaki farklı implant abutment baglantı sistemlerindeki gerilme dagılımını hesaplayarak birbirleri arasındaki avantaj ve dezavantajları gözlemlemektir. Hesaplar, sonlu elemanlar yöntemini kullanan yazılımlar ile gerçeklestirilmistir. mplant sistemlerinin geomerik modelleri, ileri seviye çizim programlarından biri olan CATIA ile olusturulmustur. Çalısmada MSC.Nastran yazılımı kullanılarak lineer statik çözüm yapılmıstır. Yapılan analizler sonucunda en yüksek gerilmeler konik açılı implant- abutment baglantı sisteminde en düsük gerilmeler ise internal hekzagonal implant abutment baglantı sisteminde elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study commenly used six different implant systems have been investigated. The implant-abutment connection types are selected from different designed systems for this study. The purpose of the this study is to investigated the strain distiribution of different implant-abutment connection systems with same material properties under same loading conditions to eveluate the advantages and disadvantages of each system. The investigations have been performed with a software using FEM methods. The geometrical modelling of the implant systems were done with an upper level drawing program CATIA. MSC Nastran software have been used to perform the lineer static solution. According to the analysis implant-abutment connection system with conical angle showed the highest strain values and the internal hexagonal implantabutment connection system showed the lowest strain values.