Protez kaide polimerlerinde monomerin polimere dönüşüm oranının in vitro sitotoksisite ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the degree of monomer conversion and in vitro cytotoxicity of denture base polymers
  1. Tez No: 195011
  2. Yazar: HAYRUNNİSA CANAN BURAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS GÜLSEN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Protez kaidesi yapımında farklı polimerizasyon yöntemlerinin uygulanmasına rağmen; akrilik reçinelerde monomerin polimere dönüşümünün (polimerizasyon derecesinin) tam olmadığı ve polimer yapı içerisinde reaksiyona girmemiş artık monomerin ve özellikle metil metakrilat (MMA)'ın ağız mukozasında doku reaksiyonları oluşturabilme potansiyeli bulunmaktadır. Bu çalışmada, ısı, mikrodalga enerjisi ve kimyasal yolla polimerize olan ve farklı polimerizasyon siklusları ile polimerize edilen protez kaide polimerlerinde monomerin polimere dönüşüm oranı (MPD), sıvı ortama salınan artık MMA konsantrasyonu ([MMA]a) ve in vitro sitotoksisite ile ilişkileri incelenmiştir. Toplam 756 adet deney örneğinde, MPD Fourier Transform Kırmızı Ötesi spektrometresi ile; deney gruplarının 1, 2, 5 ve 7 gün süreyle ekstraksiyonu sonucunda elde edilen ekstrakt sıvılarında [MMA]a Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi ile; ekstrakt sıvılarının L-929 hücrelerinin proliferasyonuna etkisi XTT kolorimetrik yöntemi ile belirlenmiştir. En yüksek MPD ısı ile, en düşük MPD ise kimyasal yolla polimerizasyon yöntemlerinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
degree) is not complete in acrylic resins resulting, in residual monomers dominantly MMA that may potentially cause adverse reactions in the oral mucosa. Thus, this study aimed to evaluate and compare the degree of monomer conversion, residual MMA concentration ([MMA]a) and in vitro cytotoxicity of denture base polymers polymerized with various methods and cycles. A total of 756 denture base samples were prepared using various polymerization methods and cycles. Degree of monomer conversion (DMC) and [MMA]a were analyzed using Fourier Transform Infrared spectroscopy and High Performance Liquid Chromatography, respectively. In vitro cell proliferation of L-929 fibroblasts was evaluated using XTT method after extraction of samples were eluted for 1,2,5 and 7 days. DMC and cell proliferation were highest in heat-cured and were lowest in chemically-cured samples. Highest [MMA]a was detected in microwave-cured samples; however highest cytotoxicity was obtained in chemically-cured samples.