Üst çene posterior dişlerinin mikro-implant destekli intrüzyonunda meydana gelen değişikliklerin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Evaluation of the effects of maxillary posterior teeth intrusion with micro-implant anchorage by using finite element analysis
- Tez No: 195012
- Danışmanlar: PROF. MÜYESSER SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ortodontide posterior dislerin intrüzyonu oldukça zor gerçeklestirilmektedir. Mikroimplantların ortodontide ankraj amaçlı kullanılmasıyla, geleneksel mekaniklere göre çevre dokulardaki yan etkileri oldukça az olan ve hasta kooperasyonu gerektirmeyen intrüzyon mekanikleri uygulanmaya baslanmıstır . Fakat bu mekaniklerin etkileri ile ilgili yeterli çalısma bulunmamaktadır. Çalısmamızda mikro-implantlardan ankraj alan dört farklı üst çene posterior intrüzyon mekaniginin, uygulandıkları dislerde meydana getirdikleri etkilerin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi amaçlanmıstır. Birinci modelde, dis segmentlerine iki vestibülde, iki de palatinalde olmak üzere dört mikroimplanttan kuvvet uygulanmıstır. İkinci modelde dis segmentlerine vestibülde iki mikro-implanttan kuvvet uygulanmıs olup momentlerin dengelenmesi için iki transpalatinal ark olusturulmustur. Üçüncü modelde vestibül ve palatinalde birer mikroimplanttan kuvvet uygulanmıstır. Dördüncü modelde vestibülde tek mikro-implanttan kuvvet uygulanmıs olup momentlerin dengelenmesi için tek transpalatinal ark olusturulmustur. Analiz sonuçlarına göre en homojen gerilme dagılımı ve en dengeli intrüzyon birinci modelde elde edilmistir. En yüksek gerilme degerleri ve vestibüler yönde en fazla devrilme dördüncü modelde meydana gelmistir. Transpalatinal ark içeren modellerde, digerlerine göre gerilme degerleri daha yüksek çıkmıs olup, vestibüler yönde devrilme daha fazla meydana gelmistir. Dis segmentlerine anterior ve posteriordan aynı anda kuvvet uygulanan intrüzyon sistemlerinde, kuvvetlerin tek bölgeden uygulandıgı sistemlere göre anteroposterior yönde daha dengeli bir intrüzyon elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
The execution of intruding posterior teeth is indeed quite a difficult issue. After the beginning of the application of micro-implants as anchorages in orthodontic treatments, the need for cooperation of the patient has been eliminated, and side effects implied on the surrounding tissues in the process in comparison to the traditional mechanics have reduced to such a considerable degree that it is being used ever since. In our study, it is intended to evaluate the effects of four different maxillary posterior intrusion mechanics with micro-implant anchorage on the applied teeth, by using finite element analysis. In the first model intrusive forces were applied on the posterior dental segment from four micro-implants which were placed in the vestibular and palatal side of the alveolar bone, two on each side. In the second model the forces were applied from two microimplants placed in the vestibule alveolar bone, and in order to balance the moments produced, two transpalatal arches were constructed. In the third model two microimplants were placed in the vestibular and palatal alveolar bone to apply forces. In the fourth model intrusive forces were applied by using a single micro-implant on each side of the vestibule alveolar bone and just one transpalatal arch was constructed. The most uniform stress distribution and the most balanced intrusion have occurred on the first model. The highest stresses and the most vestibular tipping movement were found in the forth model. At the models that contain transpalatal arches, vestibular tipping movements were more prominent, and the stresses were higher as well. The mechanics with simultaneous intrusive forces applied from anterior and posterior of the dental segment, lead to a more uniform intrusion in anteroposterior direction.