Yalova devlet hastanesine başvuran 12-36 ay arası çocuklarda aşı eksiklikleri ve bunu etkileyen faktörler
Delayed and lack of immunization and risk factors among children aged 12-36 months attending yalova state hospital, turkey
- Tez No: 195013
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN GÖKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Asılama, çocuklarda morbiditenin ve mortalitenin azaltılmasında büyük rol oynamaktadır. Asılama oranlarını ve eksik asılanma nedenlerini bilmek asılama basarısı için gereklidir. Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu arastırma, Yerel Etik Kurul onayından sonra, Ekim 2006- Mart 2007 tarihleri arasında, Yalova Devlet Hastanesi'ne basvuran çocukların asılanma durumlarını (GBP'na dahil olan ve olmayan asılar), eksik asılanmayı etkileyen faktörleri ve ebeveynlerin ası konusundaki bilgilerini, tutum ve davranıslarını belirlemek amacıyla yapılmıstır. Toplam 720 çocuktan veri toplanmıstır. Bunlardan 498'inin ası kartı oldugu için asılanma durumları analiz edilmistir. Degiskenleri degerlendirirken aritmetik ortalama, ±standart sapma, ki-kare ve lojistik regresyon istatistik yöntemleri kullanıldı. Bu çalısmada tam asılı çocuk oranı %81,1, eksik asılı %18,9 olarak bulundu. En fazla eksik asılanma DBT ve OPV rapel asılarında idi. Kızamık asısındaki gecikmeler dikkat çekiciydi. 12. ayın sonunda tam asılı çocuk oranın %49, 18. ayın sonunda %81,6 oranına ulasmıstır. Çocukların en az bir kez özel ası ile asılanma oranı %10,6 idi. Eksik asılanma nedenleri olarak ailenin bilgisizligi, ihmal, ailevi sorunlar, ası tarihinde hastalanma en sık belirtilenler arasındaydı. Ası eksikliklerini etkileyen faktörler olarak anne ve babanın düsük egitim düzeyi, ası konusunda bilgisizlik, sosyal güvencenin olmaması ve ası tarihlerine uymama istatistiksel açıdan anlamlı olarak ön planda yer alanlar idi. Eksik asılı çocuklar ası ile korunabilen hastalıklara daha fazla yakalanmıslardı. Ası kartı olmayan çocukların sosyodemografik özellikleri ası kartı olanlara göre daha dezavantajlı durumda idi. Arastırma sonuçlarına göre Yalova gibi oldukça gelismis bir yöremizde bile 12.ayında tam asılı çocuk oranı çok düsük düzeydedir. Zamanında ası uygulamasının önemi toplumsal düzeyde ve örgün egitimde ayrıntılı anlatılmalıdır. Riskli ailelerin çocuklarına ev ziyaretleri ile ya da telefon vb. yöntemlerle ulasılmaya çalısılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Immunization has played major role in reducing child morbidity and mortality. Identifying factors leading missed or delayed vaccination is essential for the achivement of immunization. This crosssectional and descriptive study was carried out between October 2006-March 2007. The aim of the study was to define the immunization status of children attending Yalova State Hospital and to determine factors which lead to missed or delayed vaccination. At the beginning of the study 720 children and their families were approached. The data of 498 children who had vaccination cards were analyzed. The proportion of children fully immunized according to the national immunization program was 81.1 %. The booster doses of the diphteria, pertusis, tetanus and oral polio vaccines were the most commonly missed vaccines. Measles vaccine was identified as the most commonly delayed vaccine. The proportion of fully immunized children at the age of one year was found to be %49 and this proportion was 81.6 % at 18 months of age. The most common reasons for lack of immunization were lack of information about vaccination, domestic problems and being ill on the date of immunization. Low school attainment of the parents, lack of social security were the leading factors affecting lack of immunization. According to the findings of this study, even in an area like Yalova which is relatively more developed, the rate of fully immunized 12 month-old children was too low. The education of the society about childhood vaccination must be promoted through mass media and primary schools. Home visits and phone calls may be useful to reach the children of socially disadvantaged parents. Such studies should be carried out to monitor the vaccination status of children.