Viral hepatit C'li hastalarda genotip tayini ve mutasyon analizi
Genotype determination and mutation analysis in patients with chronic hepatitis C virus infection
  1. Tez No: 195023
  2. Yazar: EDA SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEKİN KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastroenteroloji, Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Gastroenterology, Microbiology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hepatit C virüsü (HCV) kronik karaciğer hastalığı, karaciğer sirozu ve hepatoselüler karsinomun önemli bir nedenidir. Farklı genotipteki virüslerin biyolojik davranışları, tedaviye cevapları ve coğrafik dağılımları farklılık gösterir. Bu çalışmada HCV pozitif hastalarda genotip dağılımının araştırılması, HCV genomunda mutasyon analizi ve hastalarda klinik gidişin ve tedaviye yanıtın genotiple ve mutasyonlarla ilişkisinin belirlenmesi amaclandı. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda kronik HCV infeksiyonu tanısı almış 51 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 26 'sı erkek, 25 'sı kadındı. Yaş ortalaması 50,0±8,6 idi. Toplam 45 hastada (%88.2) genotip 1, baskın olan tip olarak saptandı. Bunların 40 `ında (%78.4) genotip 1b olarak saptandı. Hastaların 5'i (%9.8) genotip 1a, 4'ü (%7.8) genotip 2a, 1'i (%2) genotip 3a, 1'i (%2) genotip 4c olarak bulundu. Hastalarda virüsün 5'UTR bölgesinin nükleotid ve aminoasit sekans dizileri belirlenerek araştırılan mutasyonlarda 20 insersiyon, 16 delesyon, 14 transversiyon, 17 transisyon mutasyon bulundu. Hastaların 33 `ünde (%64.7) kalıcı viral cevap elde edilirken 18 hastada (%35.3) tedaviye cevap alınamadı. Genotip 1 ve Genotip non-1 hastalar olarak tedaviye cevaba bakıldığında Genotip 1 hastalarda tedavi başarısı %64.4 iken non-1 hastalardaki tedavi başarısı %66.6 idi. Gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. Mutasyonlara göre tedavi cevapları ve laboratuar bulgularına etkisi karşılaştırıldığında gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak bölgemizde HCV genotiplerinden en sık genotip 1b görülmektedir. Tedaviye cevap açısından genotip ve mutasyonların etkisi bizim hasta grubumuzda anlamlı olarak saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C Virus (HCV) is an important cause of chronic liver disease, liver cirrhosis and hepatocellular carcinoma. Different viral genotypes may differ in terms of biologic behaviour, treatment response and geographic distribution. In this study, we aimed to detect genotype distribution in our region, analysis of mutations in viral genome, effect of genotype and mutations on clinical course of the disease and treatment response. Fiftyone(51) patients who were diagnosed as having chronic HCV infection at Gaziantep University, Faculty of Medicine, Department of Gastroenterology were included into the study. Patients composed of 26 males and 25 females with a mean age of 50,0±8,6. years . Genotype 1 is determined as predominant genotype in 45 (88.2%) out of 51 patients. Of these, 40 (78.4%) patients were diagnosed as genotype 1b, 5 (9.8%) as genotype 1a, 4 (7.8%) as genotyp 2a, 1 (2%) as genotyp 3a, 1 (2%) as genotyp 4c. According to mutations analysis on nucleotide and aminoacid sequences, 20 insertion, 16 deletion, 14 transvertion, 17 transition mutations were detected. Sustained virologic response was detected in 33 (64.7%) patients. 18 patients (35.3%) were non-responders to treatment. Treatment response in genotype 1 patients was 64.4% and %66.6 in genotype non-1 patients. No statistically significant difference in treatment response and laboratory data according to the mutations was detected. In conclusion, the most frequent genotype in our region is genoype 1b. Effect of viral genotype and mutations on treatment response was not detected in our patient population.