Otoskleroz cerrahisinde kullanılan teflon piston protezlerinin çaplarının işitme sonuçları üzerine etkisi: otoakustik emisyonlar ile değerlendirme
Effect of teflon piston prosthesis diameter on hearing results in otodklerosis surgery: evaluation with otoacoustic emissions
- Tez No: 195024
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAN KATATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalısmanın amacı, otoskleroz cerrahisinde kullanılan farklı çaplardaki teflon piston protezlerinin isitme sonuçlarına olan etkilerini otoakustik emisyonlar (OAE) ile incelemektir. 2002-2005 yılları arasında stapedotomi yapılan 0.3mm (grup A) ve 0.6mm (grup B) çaplı teflon piston yerlestirilen toplam 20 otoskleroz olgusu ve saglıklı bireylerden olusan 10 olguluk kontrol grubu (grup K) retrospektif olarak incelendi. Hastalara OAE ile ölçümler yapıldı. Geçici uyarılmıs OAE (TEOAE), distorsiyon ürünleri OAE (DPOAE) ve DPOAE input/output ölçümlerinin sonuçları, her iki grup ve kontrol gurubu ile istatistiksel olarak karsılastırıldı. TEOAE amplitüdleri grup B'de, grup A'ya göre emisyon amplitüd oranlarının 2000 ve 3000 Hz'lerde p0.05 olarak tespit edildi. Grup B'deki DPOAE I/O amplitüdleri ise grup A'daki emisyon amplitüdlerine oranla 2000 ve 3000 Hz'lerde 65, 60 ve 45 dB'de p0.05 idi. Bu sonuçlar grup B oto akustik emisyon sonuçlarının grup A'dan daha iyi oldugunu göstermektedir. Sonuç olarak otoskleroz cerrahisinde, postoperatif geç dönemde genis çaplı teflon piston protezleri, isitme sonuçlarını daha iyi etkilemektedir. Teflon piston çaplarının artısı ile koklear emsiyon yanıtlarda da artıslar olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate hearing results after stapes surgery by 0.3 mm and 0.6 mm Teflon pistons prosthesis with otoacoustic emissions (OAE). Retrospective analysis studied 10 patients selected who underwent stapedotomy for otosclerosis with insertion of 0.3 mm (group A) Teflon piston prosthesis, 10 patients with 0.6 mm (group B) Teflon piston prosthesis and 10 patients with normal control group (group K) between 2002 and 2005 years. OAE measurements were performed. The results of transient evoked OAE (TEOAE), Distortion product OAE (DPOAE) and DPOAE input/output between groups were compared statistically The TEOAE amplitudes of group B was found better than group A as p0.05 at 1000, 2000 and 6000 Hz. The DPOAE input/output amplitudes of group B were found better than group A as p0.05 at 1000, 4000 and 6000 Hz. The hearing outcomes would be better as the diameter of Teflon piston prosthesis were wide at the late postoperative period. The increasing in the diameter of Teflon piston prosthesis would be also cause of increasing on cochlear emission responses.