Toll benzeri alıcı proteinlerinden tlr-2 (arg677trp) ve tlr-4(asp299gly ve thr399ıle) geni üzerindeki mutasyonların behçet hastalığı ile ilişkisi ve sıklıkları
Toll Like Receptor Proteins Related Tlr-2 (Arg677trp) And Tlr4(Asp299gly And Thr399ile) Mutations İn Behcets Disease And Significience Of Their Frequencies On The Onset Of The Disease
- Tez No: 195026
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Behçet hastalığı nedeni tam olarak anlasılamamıs, ağız yaraları, genital bölge ülserleri, eritema nodozum, ve buna eslik eden üveitle karakterize edilen kronik iltihabı bir hastalıktır. Hastalığı bir bakterinin veya bir virüsün tetiklediği düsünülmektedir. Toll benzeri alıcı proteinlerin fonksiyonların anlasılmasıyla beraber doğustan gelen immun sistemin bakteri ve virüs antijenlerini toll benzeri alıcı proteinlerle algıladığı ortaya çıkmıstır. Toll benzeri alıcı proteinlerin bu bakteri ve virus antijenlerini tanımasıyla baslayan sinyal iletim mekanizması doğustan gelen immün cevabı uyaran genlerin ifade edilmesini sağlar. Öte taraftan bu uyarı iletim sitemindeki bir bozukluk asırı immün cevabın olusmasına ve immun cevabın olusmamasına neden olabilmekde ve buda Behçet hastalığının etyolojisinde rol oynayabilmektedir. Bu arastırmanın amacı Toll benzeri alıcı proteinlerde olan mutasyonların Behçet hastalığıdaki önemini arastırmaktır. Bu nedenle TLR 2 ve TLR 4 üzerinde bulunan TLR2 Arg677Trp, TLR4 (Asp299Gly , THR399Ile) mutasyonlarının Behçet Hastalığı ile iliskisi ve mutasyonların Behçet hastalarında sıklığını kontrol etmek için bu mutasyonları içeren gen bölgeleri Polimeraz zincir reaksiyonu ile çoğaltılmıs ve bu çağaltılan bölgeler Restriktion enzimi uzunluk polimorfizmleri yöntemi ile kontrol edilmistir. Herhangi bir mutasyona rastlanmamasına rağmen THR399Ile için çoğaltılan bölgede hasta ve kontrol grubunda hem uzun(124 bç) hem kısa allele rastlanmıstır. Bu kısa allelin aranılan mutasyonla iliskisi yoktur fakat daha önce böyle bir durum rapor edilmediği için bu kısa allelin sekans analizi yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Behçet disease is a chronic inflamatory disorders with an unknown reason characterized by oral apthas, genital ulcers , erthema nodozum, and recurrent uveitis. Mostly, a Gram negative bacteria or a virus supposed to trigger the disease. Recent functional characterization of Toll-like receptors (TLRs) revealed the role of TLRs in innate immunity to detect the invasion of microbial pathogens. TLRs recognize microbial components that initiates signal transduction pathways which triggers expression of genes in the innate immune system. On the other hand, due to the structural polimorphism or mutation thereby prevent or trigger overactivation of innate immunity leading to some immune disorders, plays an important role in the innate immune system and etiology of Behçet disease. It is aimed to find out the significance of common mutations in TLRs among the patients with Behçet?s disease. For this purpose, the relationship and the frequencies of TLR2 (Arg677Trp) and TLR4 (Asp299Gly, Thr399Ile) mutations in Behcet?s Disease were sought. The TLR gene regions were amplified with Polimerase Chain Reaction (PCR) and underwent restriction enzyme digestion to screen by Restriction Fragment Length Polimorphisms (RFLP) for the mutations. In this study, the mutations in these regions were not found. Furthermore, TLR-4 Thr399Ile region revealed both long (124 bç) and short alleles in both control and Behçet?s disease groups. The RFLP analysis of control and Behçet?s disease group showed that the short allele is not the consequent of mutation rather a haplotype exist in this population. Therefore, the short allele, that was not reported before, needs to be determined by a sequence analysis.