Bazı oksikam türü ilaç etken maddelerinin metal bağlama özelliklerinin spektroflorimetrik yöntemle incelenmesi
Investigation of the metal bonding properties of some oxicam type drug active substances using spectrofluorimetric method
  1. Tez No: 575697
  2. Yazar: HATİCE KAÇAR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMUŞ BENİZ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Oksikam türü steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAEİ'ler) (meloksikam, piroksikam ve tenoksikam), yan etkilerinin daha az olması sebebiyle ve siklodekstrin ile kombine edilerek, fizyolojik ortamda daha hızlı, daha kolay çözülerek etkin bir şekilde kana kontrollü salınımı ve karışması sağlandığı için çok tercih edilen ağrı kesicilerdir. Ağrı kesiciler pek çok hastalıkta sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda, gıdalardan vitamin ve minerallerin yeteri kadar alınamamasından dolayı vitamin-mineral kombinasyonu ilaçların alınması da oldukça yaygındır. Bu nedenle oksikam türü NSAEİ'lerle birlikte alınan vitamin-mineral kombinasyonu ilaçların içeriğinde makro miktarda bulunan demir ve eser (iz) oranda bulunan çinko, bakır, kobalt ve mangan gibi metallerin oksikamlarla kompleks oluşturma ve her iki ilacın da etkinliklerinin azalmasına sebep olma olasılığının incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Oksikam türü NSAEİ'ler, piroksikam (PRX), tenoksikam (TNX), meloksikam (MLX) ve naproksen (NPRX) bileşiklerinin metal bağlama özellikleri spektroflorimetrik metot kullanarak incelenmiştir. Bu oksikam türü NSAEİ'lerden belirlenen uygun deney koşullarında yapılan florimetrik çalışmayla, yalnızca Zn(II) iyonunun, MLX ile etkileşimi ve en uygun deney koşulları tayin edilebilmiştir. MLX-Zn(II) kompleksinin uyarma ve emisyon dalga boyları, pH 3.0 ve asetonitril ortamında sırasıyla ex= 406 nm ve em= 474 nm olarak belirlenmiştir. Kompleks oluşumu için çözeltiler 15 dakika bekletildikten sonra alınan emisyon spektrumlarından floresans şiddeti değerleri ölçülmüştür. Belirlenen deney şartlarında, kalibrasyon grafiği ([Zn2+]-F grafiği) çizilmiştir ve en uygun koşullar altında MLX-Zn (II) kompleksi için doğrusal çalışma aralığı, 0.1-1.0 μM olark belirlenmiştir. Gözlenebilme sınırı (LOD) ve alt tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 0.012 ve 0.370 μM olarak hesaplanmıştır. MLX'ın Zn(II) iyonlarıyla oluşturduğu komplekse dayalı florimetrik yöntem, çinko içeren bir ilaca (Redoxon) uygulanmış, ancak uygun ve başarılı sonuçlar elde edilememiştir
Özet (Çeviri)
Oxicam-type non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) (meloxicam, piroxicam and tenoxicam) which are combined with cyclodextrin because of their less side effects and combined with cyclodextrin to dissolve faster and more easily in the physiological environment to ensure controlled release and mixing into the blood are preferred painkillers. Painkillers are frequently used in many diseases. It is also common to take vitamin-mineral combination medicines because vitamins and minerals cannot be adequately removed from food. For this reason, it is very important to investigate the possibility of complexation of oxicam-type NSAIDs together with vitamin-mineral combination drugs which are present in macro amounts of iron and trace amounts of zinc, copper, cobalt and manganese and to decrease the effectiveness of both drugs. Metal binding properties of oxicam-type NSAIDs, piroxicam (PRX), tenoxicam (TNX), meloxicam (MLX) and naproxen (NPRX) compounds were investigated using spectrofluorimetric method. With the fluorimetric study carried out under the appropriate experimental conditions determined from these oxicam type NSAIDs, only the interaction of Zn (II) ion with MLX and the most suitable experimental conditions could be determined. The excitation and emission wavelengths of the MLX-Zn (II) complex were determined as ex= 406 nm and em= 474 nm in pH 3.0 and acetonitrile media, respectively. Fluorescence intensity values were measured from emission spectra taken after the solutions were left for 15 minutes for complex formation. Under the specified experimental conditions, the calibration graph ([Zn2+] - F graph) was plotted and under optimal conditions the linear operating range for the MLX-Zn (II) complex was determined to be 0.1-1.0 μM. Observability limit (LOD) and lower detection limit (LOQ) were calculated as 0.012 and 0.370 μM, respectively. The fluorimetric method based on the complex of MLX with Zn (II) ions was applied to a zinc-containing drug (Redoxon), but the appropriate and successful results could not be obtained.